09.11.2022

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2022 r., sygn. I OSK 2207/19

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: sędzia NSA Jolanta Rudnicka sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych Miasta Stołecznego Warszawy i Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 1284/18 w sprawie ze skarg Miasta Stołecznego Warszawy i Prokuratora delegowanego do Prokuratury Regionalnej w Warszawie na decyzję Ministra Finansów z [...] maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargi; 2. oddala skargę kasacyjną Miasta Stołecznego Warszawy; 3. zasądza od Miasta Stołecznego Warszawy na rzecz Ministra Finansów kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 05 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Wa 1284/18, uchylił decyzję Ministra Finansów z [...] maja 2018 r., nr [...] oraz decyzję Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2018 r. nr PR3.6400.4.2017.6.ZAR. o umorzeniu postępowania administracyjnego.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Decyzją z dnia 11 maja 2018 r. nr [...] Minister Finansów utrzymał w mocy decyzję Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] o umorzeniu postępowania administracyjnego prowadzonego z wniosku Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie zastosowania ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych (Dz. U. poz. 65 - dalej jako "ustawa z 1968 r."), w stosunku do nieruchomości położonej w Warszawie, przy ul. [...], w części stanowiącej poprzednio własność L. G. .

W toku przeprowadzonego postępowania administracyjnego organ ustalił, że nieruchomość położona w Warszawie przy ul. [...], stanowiąca w dniu objęcia przepisami nacjonalizującymi, w części wynoszącej 1/2 własność L. G. nie mogła być objęta skutkami układu indemnizacyjnego ze względu na niespełnienie warunku określonego w Układzie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Holandii dotyczącym odszkodowania za niektóre interesy holenderskie w Polsce, zawartym w dniu 16 lipca 1960 r. Stosownie do treści art. 2 ust. 1 wymienionego układu "(...) za holenderskie mienie, prawa i interesy uważa się mienie, prawa i interesy, które zarówno w dniu wejścia w życie przepisów polskich, które dotknęły ich mienie, prawa i interesy jak i w dniu podpisania niniejszego Układu, należały do holenderskich osób fizycznych lub prawnych". Z dokumentacji zgromadzonej przez organ w toku postępowania wyjaśniającego wynikało, że L. G. nabył obywatelstwo holenderskie w dniu [...] lipca 1954 roku, to jest po dniu przejścia nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. [...] na rzecz Skarbu Państwa. W związku z powyższym organ uznał, iż nie został spełniony warunek, o którym mowa w art. 2 ust. 1 w/w Układu, a co za tym idzie brak było podstaw faktycznych i prawnych do prowadzenia postępowania w sprawie stwierdzenia przejścia nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa na podstawie art. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp