Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2022 r., sygn. I OSK 1185/19
Nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mariola Kowalska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędzia NSA Monika Nowicka Protokolant asystent sędziego Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E.K., M.M., P.G., B.G., A.K., M.A., W.M. i M.N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2019 r. sygn. akt I SA/Wa 581/18 w sprawie ze skargi E.K., M.M., P.G., B.G., A.K., M.A., W.M. i M.N. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 9 lutego 2018 r., nr DO3.6611.916.2016.MM w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 15 stycznia 2019 r. sygn. akt I SA/Wa 581/18, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A.K., B.G., E.K., M.N., M.A., M.M., P.G. i W.M. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z 9 lutego 2018 r. nr DO3.6611.916.2016.MM w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego oddalił skargę.
Skargę kasacyjną wnieśli E.K., M.M., P.G., B.G., A.K., M.A., W.M. oraz M.N.
Skarżący kasacyjnie zarzucili Sądowi I instancji wydanie wyroku z naruszeniem prawa materialnego:
I. art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. z 1945 r. Nr 50, poz. 279, dalej "dekret") w zw. z postanowieniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego m.st. Warszawy Nr 53, uchwalonego przez Naczelną Radę Odbudowy m.st. Warszawy w dniu 15 września 1948 roku (dalej "plan zabudowy"), poprzez błędną wykładnię i uznanie, że:
1) korzystanie przez dotychczasowych właścicieli z nieruchomości warszawskiej o nr hip. [...] nie dało się pogodzić z żadną z funkcji z osobna przewidzianych dla tejże nieruchomości w planie zabudowy, tj. na część terenu przeznaczonego na zespoły mieszkaniowe budownictwa społecznego wyłączone spod zabudowy i przeznaczone do użytku publicznego na parki, boiska szkolne, skwery, dojazdy do budynków oraz place, drogi dla pieszych i postoje w sytuacji, gdy w świetle przepisów prawa obowiązujących w dacie wydania odmownego orzeczenia dekretowego (31 marca 1950 roku) w polskim porządku prawnym brak było przepisów uniemożliwiających dotychczasowym właścicielom nieruchomości realizację powyższych celów, a w szczególności gdy:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty