Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2022 r., sygn. I OSK 1996/22
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Karol Kiczka po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 marca 2022 r. sygn. akt I SA/Wa 355/22 w sprawie ze sprzeciwu [...] od decyzji Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia 16 grudnia 2021 r. nr KKU-28/21 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 marca 2022 r., sygn. akt I SA/Wa 355/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił sprzeciw [...] S.A. z siedzibą w [...] od decyzji Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia 16 grudnia 2021 r. nr KKU-28/21 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. własności nieruchomości.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżoną sprzeciwem do Sądu I instancji decyzją Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa działając na podstawie art. 138 § 2 k.p.a., uchyliła w całości decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 29 stycznia 2021 r., którą organ ten odmówił potwierdzenia nabycia z mocy prawa przez Gminę Kędzierzyn-Koźle, nieodpłatnie, własności nieruchomości Skarbu Państwa, położonej w obrębie Blachownia, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr [...] o powierzchni 23,9604 ha, AR_ 5, zapisaną w księdze wieczystej KW nr [...], i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. W motywach rozstrzygnięcia Komisja wskazała, że kwestią niezbędną do wyjaśnienia przyczyn komunalizacji mienia na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 32, poz. 191 ze zm.) jest ustalenie, czy przedmiotowe mienie w dniu 27 maja 1990 r. należało do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego. Dla ustalenia, czy przedmiotowa nieruchomość należała do rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego konieczne jest wyjaśnienie, co należy rozumieć pod pojęciem "należące do", stwierdzając rzecz oczywistą, że "należenie" jest kategorią prawną odmienną od stanu faktycznego wyrażanego w pojęciach typu "posiadanie", "władanie", "dysponowanie" - co jest prawnie obojętne dla komunalizacji. Toteż pojęcie "należenie" trzeba rozumieć w kategoriach prawnych, zwłaszcza gdy mienie takie nie "należało" faktycznie do określonych organów samorządowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty