11.10.2022

Wyrok NSA z dnia 11 października 2022 r., sygn. III OSK 1422/21

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Mirosław Wincenciak Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 11 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 stycznia 2019 r. sygn. akt IV SA/Gl 854/18 w sprawie ze skargi S. T. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 12 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 22 stycznia 2019 r., sygn. akt IV SA/Gl 854/18, oddalił skargę S. T. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 12 lipca 2018 r., nr [...], w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zaskarżoną decyzją z dnia 12 lipca 2018 r., działając na podstawie art. 5 ust 1 w związku z art. 2 ust. 1 oraz art. 3 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 690 ze zm.) - dalej: "ustawa o działaczach opozycji", po rozpoznaniu sprawy S. T. (dalej: "strona", "skarżący"), utrzymał w mocy decyzją własną z dnia 7 lutego 2018 r., nr [...] odmawiającą stronie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Argumentując rozstrzygnięcie organ wskazał, że strona przedłożyła decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej z dnia 20 października 2017 r., w której stwierdzono, że wnioskodawca nie był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa oraz, że w archiwach Instytutu nie zachowały się dokumenty wytworzone przez stronę lub przy jej udziale w ramach czynności wykonywanych przez nią w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa państwa. Decyzja ta, jak zauważył organ, nie potwierdza, że strona spełnia przesłanki określone w art. 2 i 3 ustawy o działaczach opozycji. Ubiegając się o potwierdzenie statusów określonych w ustawie wnioskodawca wskazał ponadto na swoją działalność opozycyjną w NSZZ "Solidarność" na Politechnice [...] oraz na doznanie represji polegających na "odrzuceniu i izolacji wobec braku możliwości zajmowania jakichkolwiek stanowisk i awansów adekwatnych do posiadanego wykształcenia i kwalifikacji z przyczyn politycznych w związku z odmiennym światopoglądem i odmienną orientacją polityczną", jak również załamaniu nerwowym wynikającym z "braku możliwości normalnego funkcjonowania w realiach politycznych jakie obowiązywały w Polsce". Na dowód doznanych represji i prowadzonej działalności przedłożył oświadczenia: S. M., J. M., C. U., Z. Z., O. Z. i Ks. W. B., świadectwo ukończenia Podyplomowego Studium [...] oraz świadectwo pracy z Politechniki [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp