06.12.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. II GSK 919/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Sp. z o.o. w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 marca 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 1884/17 w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. w J. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 22 czerwca 2017 r., nr GIF-P-L-0740/146-1/KR/16 w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki i nałożenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 23 marca 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 1884/17 oddalił skargę P. Sp. z o.o. w J. (dalej: skarżąca, spółka) na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej: GIF, Główny Inspektor) z 22 czerwca 2017 r. w przedmiocie nakazu zaprzestania prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki i nałożenia kary pieniężnej.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z 8 lutego 2016 r. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Warszawie (dalej: MWIF), działając na podstawie art. 94a ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2016 r., poz. 2142, dalej: p.f.), nakazał skarżącej zaprzestanie prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy wskazanych 11 aptek ogólnodostępnych zlokalizowanych w Warszawie, Piasecznie i Grójcu poprzez rozpowszechnianie wydawanej przez spółkę gazetki reklamowej pt. "[...]"; zgodnie z art. 129b ust. 1 i 2 p.f. nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości 22 000 zł oraz nakazowi zawartemu w pkt 1 decyzji nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

Zaskarżoną decyzją Główny inspektor utrzymał w mocy decyzję MWIF wskazując w uzasadnieniu, że działania spółki miały na celu obejście przepisów dotyczących zakazu prowadzenia reklamy aptek i ich działalności. Przedmiotowe materiały, pod pozorem neutralnej informacji rzekomo dotyczącej reklamy produktów leczniczych i suplementów diety, jak również przedstawienia sugerowanych cen, służyły wzbudzeniu zainteresowania ofertą handlową aptek, wskazanych na ostatniej stronie czasopisma wydawanego przez skarżącą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp