22.11.2022

Postanowienie NSA z dnia 22 listopada 2022 r., sygn. I GSK 1414/22

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Michał Kowalski po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A Sp. z o.o. w Z. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2022 r., sygn. akt V SA/Wa 4388/21 w sprawie ze skargi A Sp. z o.o. w Z. na pismo Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. z siedzibą w Warszawie z dnia 2 lutego 2021 r. w przedmiocie odmowy wypłaty subwencji finansowej postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 1 lutego 2022 r., sygn. akt V SA/Wa 4388/21 na podstawie art. 58 § 1 pkt 1 i § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (aktualnie: Dz. U. 2022 r., poz. 329 - dalej jako: p.p.s.a.) w pkt 1 odrzucił wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, w pkt 2 odrzucił skargę A Sp. z o.o. w Z. na informację Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. z siedzibą w Warszawie z dnia 2 lutego 2021 r. w przedmiocie odmowy wypłaty subwencji finansowej.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Pismem z 18 maja 2021 r. A Spółka z o. o. (dalej też jako Skarżąca lub Spółka) wniosła skargę na negatywną informację z dnia 2 lutego 2021 r. w sprawie subwencji finansowej wydaną przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. z siedzibą w Warszawie, (dalej też jako PFR lub Fundusz). Skarga wniesiona została w związku z odmową wypłaty Skarżącej subwencji finansowej wnioskowanej w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm" stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały nr 2/2021 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2021 r. w sprawie programu rządowego "Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm", (dalej również jako Program).

Łącznie ze skargą Spółka złożyła wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia. W uzasadnieniu wniosku Spółka wskazała, że PFR w zaskarżonej do tut. Sądu decyzji negatywnej z 2 lutego 2021 nie wskazał na możliwość odwołania ani złożenia skargi do sądu administracyjnego. W konsekwencji braku pouczenia Skarżąca pozostawała w przekonaniu, że takie prawo jej nie przysługuje. Polski Fundusz Rozwoju S.A. wskazał jedynie, że Spółka ma prawo do złożenia nowego wniosku. Skarżąca podkreśliła, że brak pouczenia o możliwości zaskarżenia wydanej decyzji, a wręcz pouczenie jedynie o możliwości złożenia nowego wniosku, jak i informacje medialne towarzyszące przedmiotowemu projektowi, sprawiły, że pozostawała w przekonaniu, że nie przysługuje jej możliwość jakiegokolwiek zaskarżenia. Pismem z 5 lutego 2021 r. Spółka złożyła natomiast pismo/prośbę o ponowne rozpoznanie wniosku, wyjaśniając swoje stanowisko. Zwróciła się również o interwencję do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Z informacji uzyskanych od Rzecznika w piśmie z 7 czerwca 2021 również nie wynikało, aby Spółka mogła podjąć dalsze działania w sprawie na drodze postępowania sądowoadministracyjnego. Dopiero po przypadkowej konsultacji z Kancelarią Prawną i dokonanej przez Kancelarię analizie przepisów, Skarżąca powzięła informację o możliwości zakwalifikowania pisma PFR jako aktu lub czynności w rozumieniu art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a., a tym samym możliwości złożenia skargi do sądu administracyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty