20.12.2022

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2022 r., sygn. I GSK 3415/18

Egzekucyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Wegner (spr.) Sędzia NSA Michał Kowalski Sędzia del. WSA Cezary Kosterna po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 144/18 w sprawie ze skargi Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 11 grudnia 2017 r., nr 0601-IEW-2.711.8.2017.4 w przedmiocie odmowy umorzenia kosztów egzekucyjnych 1. postanawia podjąć zawieszone postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym; 2. uchyla zaskarżony wyrok; 3. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 26 października 2017, nr 0610-SEE-1.711.525.2017/O 4. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie na rzecz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 1037 zł (jeden tysiąc trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 marca 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 144/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2017 poz. 1369) - zwanej dalej: "p.p.s.a." w sprawie ze skargi Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z 11 grudnia 2017 r., w przedmiocie odmowy umorzenia kosztów postępowania egzekucyjnego.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wyjaśnił, że organ egzekucyjny prowadził w stosunku do zobowiązanego wobec Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości egzekucję na podstawie dwóch tytułów wykonawczych, obejmujących należności z tytułu zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych ze środków unijnych i innych należności. W toku postępowania - jak wskazał Sąd Wojewódzki - okazało się, że wskazane przez wierzyciela rachunki bankowe nie są prowadzone. W związku z tym poborca skarbowy podjął czynności zmierzające do ustalenia adresu zobowiązanego, bądź miejsca zamieszkania prezesa zobowiązanej spółki. Działania te zakończyły się niepowodzeniem, bo siedziba zobowiązanego mieściła się w biurze wirtualnym, a umowa zawarta z podmiotem prowadzącym to biuro została zerwana jeszcze w 2015. Podmiotowi nie jest znany adres zobowiązanego. Ustalono także, że zarząd zobowiązanego prowadził też inną spółkę, ale ta także nie działa i brak jest z nią kontaktu. Po stwierdzeniu bezskuteczności egzekucji, organ umorzył postępowanie egzekucyjne i postanowieniem z 21 sierpnia 2017 r. obciążył wierzyciela kosztami w łącznej kwocie 4 576,89 złotych stanowiącej opłatę manipulacyjną. Odstąpiono od naliczania innych kosztów egzekucyjnych, poza opłatą manipulacyjną - z tytułu nieskutecznego zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp