Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2022 r., sygn. I GSK 50/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Beata Sobocha-Holc Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 listopada 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 541/18 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 5 czerwca 2018 r., nr 390000/RED/71/219/18 w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej: WSA) wyrokiem z 8 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Sz 541/18, w wyniku rozpoznania skargi M. G. (dalej: skarżący), uchylił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS lub organ) z 5 czerwca 2018 r., nr 390000/REDU/71/219/18 w przedmiocie umorzenia należności z tytułu składek.
WSA w motywach wyroku wskazał, że skarżący 12 lutego 2018 r. złożył wniosek o umorzenie nieopłaconych należności z tytułu składek. Wniosek uzasadnił tym, że prowadził działalność gospodarczą w latach 2012-2015 - transport osób (taxi). Przychody z działalności były tak niskie, że nie starczało mu na pokrycie podstawowych opłat związanych z codziennym życiem; starał się regulować składki ZUS, jednak choroba żony i wydatki z tym związane spowodowały brak możliwości pokrywania składek. W czerwcu 2014 r. u żony zdiagnozowano złośliwego raka macicy. Po operacji żona wymagała sprawowania codziennej opieki, gdyż nie była w stanie samodzielnie funkcjonować; przeszła radioterapię, która trwała 5 miesięcy. W tym czasie skarżący zawoził żonę na zabiegi do szpitala. Później zapisano żonę na chemioterapię, co całkowicie ją osłabiło i musiał jej pomagać, nie mógł więc pracować. Ze względu na tak ciężką sytuację, zawiesił działalność gospodarczą w kwietniu 2016 r. Wskazał także, że żona od 2010 r. jest bezrobotna; tylko przez rok dostawała zasiłek z Powiatowego Urzędu Pracy w wysokości ok. 800 zł - przez pierwsze pół roku, a następnie 600 zł przez kolejną część roku. W związku z tak trudną sytuacją życiową, jest bezrobotny od 2016 r. i nie ma możliwości pokrycia zaległych składek, ponieważ nie ma dochodów. Dodał, że próbował się ratować; zatrudnił się w Firmie E., która miała opłacać ZUS, ale tego nie czyniła, tak jak i nie wypłaciła ostatniej pensji; w firmie tej pracował około 5 miesięcy, ale żadnej umowy nie otrzymał.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty