Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2022 r., sygn. II GSK 2667/21
Ubezpieczenie społeczne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Jacek Czaja po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. [...] Sp. k. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 czerwca 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 923/21 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. [...] Sp. k. w [...]i na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] Sp. z o.o. [...] Sp. k. w [...] na rzecz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 15 czerwca 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 923/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] Sp. z o.o. [...] Sp. k. w [...] (dalej: skarżąca, Spółka, Płatnik) na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: organ, Prezes NFZ) z [...] stycznia 2021 r. w przedmiocie stwierdzenia podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.
Sąd I instancji orzekał w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Pismem z 7 października 2020 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Łodzi (dalej: ZUS) wystąpił do Prezesa NFZ o rozpatrzenie sprawy w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym [...] (dalej: zainteresowany, ubezpieczony), z tytułu wykonywania pracy w dniach: [...] października 2014 r., [...] listopada 2014 r., [...] lutego 2015 r., [...] listopada 2015 r., [...] listopada 2015 r., na podstawie umów nazwanych umowami o dzieło zawartych ze skarżącą. ZUS wskazał, iż w trakcie realizowania umów cywilnoprawnych nazwanych umowami o dzieło zainteresowany posiadał u innego płatnika tytuł do ubezpieczeń społecznych. ZUS zakwestionował charakter powyższych umów uznając, że czynności wykonywane przez zainteresowanego de facto były wykonywane w ramach umów o świadczenie usług, do których zgodnie z przepisami ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740 ze zm., dalej: k.c.) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Jednocześnie ZUS przekazał do NFZ kopie związanych ze sprawą dokumentów, w tym zawartych przez skarżącą umów oraz protokołu kontroli, zastrzeżeń do tego protokołu oraz informacji ZUS o nieuwzględnieniu zastrzeżeń do protokołu kontroli wniesionych przez Spółkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty