25.01.2022 Ubezpieczenia

Postanowienie NSA z dnia 25 stycznia 2022 r., sygn. II GZ 443/21

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2021 r., sygn. akt V SA/Wa 2290/21 w zakresie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi D. P. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] lutego 2021 r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2021 r., wstrzymał wykonanie objętej skargą D. P. decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] lutego 2021 r., w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.

Sąd I instancji wskazał, że w pomieszczonym w skardze na wymienioną decyzję wniosku o wstrzymanie jej wykonania strona podniosła, że cofnięcie zezwolenia spowoduje konieczność zamknięcia prowadzonej przez nią apteki, stanowiącej jej jedyne źródło utrzymania. Konieczność likwidacji działalności gospodarczej wiązać się będzie z całkowitą utratą płynności finansowej. Jak podniosła wnioskodawczyni skutkiem zamknięcia apteki będzie nie tylko utrata dochodów, ale również poważne straty związane przede wszystkim z koniecznością utylizacji dużej wartości towarów leczniczych pozostających na magazynie (ok. 39 tys. zł), kosztami wyposażenia lokalu, jak również z uregulowaniem - z zachowaniem stosownych terminów wypowiedzenia umów - ciążących na skarżącej zobowiązań, obejmujących czynsz najmu lokalu, raty kredytowe, leasing samochodu, wynagrodzenie pracownika, składki na ubezpieczenia społeczne, usługi księgowe, opłaty za media i usługi informatyczne. Strona wskazał, że konieczny będzie również zwrot pomocy udzielonej w ramach "tarcz antykryzysowych". Podniosła, że obecnie jej zadłużenie związane z niemożnością prowadzenia działalności wynosi przy jej stałych miesięcznych wydatkach (ok. 10 tys. zł) łącznie 77 tys. zł, w tym niespełna 57 tys. zł tytułem nieuregulowanych należności wobec hurtowni farmaceutycznych. Końcowo, strona podniosła również, że apteka cieszy się zaufaniem klientów, wśród których przeważają osoby starsze. Jej zamknięcie wykluczy, z powodu utraty zaufania klientów i kontrahentów, możliwość wznowienie działalności. Zmuszona będzie również zwolnić wieloletniego pracownika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp