Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2022 r., sygn. III FSK 1528/21
Zgodnie z art. 116 § 1 Ordynacji podatkowej, członek zarządu spółki kapitałowej odpowiada za zaległości podatkowe spółki, jeśli egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna i nie wykazał, że zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości. Członek zarządu jest zobowiązany złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w ciągu dwóch tygodni od wystąpienia podstawy do ogłoszenia upadłości, aby uwolnić się od odpowiedzialności.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Stachurski, Sędzia NSA Dominik Gajewski, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 kwietnia 2019 r. sygn. akt I SA/Lu 24/19 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 19 października 2018 r. nr 0601-IEW-1.4123.4.2018 w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2019 r. I SA/Lu 24/19 oddalił skargę J. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 19 października 2018 r. nr 0601-lEW-1.4123.4.2018 w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej. Za trafne Sąd uznał stanowisko organu, że w sprawie zaistniały pozytywne przesłanki odpowiedzialności podatkowej skarżącego za zaległości spółki z tytułu VAT za okresy od lipca do października 2012 r. z odsetkami, a jednocześnie brak jest okoliczności, które mogłyby uwolnić skarżącego od tej odpowiedzialności. Zdaniem Sądu, organ przeprowadził wyczerpujące i wnikliwe postępowanie wyjaśniające, które w efekcie pozwoliło zasadnie przyjąć, że wniosek o ogłoszenie upadłości spółki nie został złożony we właściwym czasie, określonym przez ustawodawcę, z istotnym naruszeniem interesu prawnego jej wierzycieli; a obecnie nie jest możliwe ustalenie majątku spółki pozwalającego na wyegzekwowanie omawianych zaległości podatkowych w znacznej części.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty