Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2022 r., sygn. I FSK 1095/22
Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Mariusz Golecki, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 marca 2022 r., sygn. akt I SA/Łd 954/21 w sprawie ze skargi E.C. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 października 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E.C. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 8 marca 2022 r., sygn. akt I SA/Łd 954/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę E.C. (dalej: Strona lub Skarżąca) na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 października 2021 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej.
2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji
2.1. We wniosku z dnia 17 czerwca 2021 r. o wydanie interpretacji Strona w zakresie stanu faktycznego w szczególności podała: - prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą z siedzibą na terenie Polski, realizuje transporty krajowe (na terenie Polski) i transporty międzynarodowe (przede wszystkim do innych państw UE); - w zakresie transportów międzynarodowych, współpracuje ze spółką akcyjną z siedzibą w Holandii, która zajmuje się świadczeniem globalnych usług spedycyjnych (Spedytor 1 - spółka matka); - na zlecenie Spedytora 1 realizuje transport mebli z magazynu centralnego sieci sklepów meblowych (znajdującego się na terenie Polski) do sklepów sieci znajdujących się poza terenem Polski, świadczy także usługi polegające na transporcie mebli z poszczególnych sklepów sieci, znajdujących się poza terenem Polski, do magazynu centralnego znajdującego się na terenie Polski; - w ramach działalności dotyczącej transportów krajowych Strona współpracuje ze spółką akcyjną z siedzibą w Polsce (Spedytor 2 - spółka-córka Spedytora 1, w której jedynym akcjonariuszem jest Spedytor 1); - na zlecenie Spedytora 2, Strona realizuje transport mebli wyłącznie na terenie Polski; - Spedytor 2 ma siedzibę w Polsce; -transport międzynarodowy odbywa się na podstawie zleceń przesyłanych przez Spedytora 1 na adres mailowy Strony, a transport krajowy na podstawie zleceń przez Spedytora 2; - zdarza się, że część zleceń na transport międzynarodowy zlecany przez Spedytora 1, przesyłana jest przez tę samą osobę, która zleca Stronie w imieniu Spedytora 2 wykonywanie usług transportu krajowego; - Strona nie ma wiedzy, czy osoba działająca z ramienia Spedytora 2 jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez Spedytora 1 lub na innej podstawie, nie ma także wiedzy, jakie stosunki umowne łączą Spedytora 1 i Spedytora 2, gdyż ich nie badała; - Strona nie ma dostępu do tych wiadomości, stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa Spedytora 1 i Spedytora 2, nie wie również, czy i jakie zaplecze personalne i organizacyjne Spedytor 1 posiada w Polsce; - Spedytor 1 posiada uprawnienia decyzyjne wyłącznie w zakresie zawierania ze Stroną umów o świadczenie usług transportu międzynarodowego oraz do określania warunków tych usług, tj. Strona nie ustala ich ze Spedytorem 2; - umowy o usługi przewozu zawierane przez Stronę zarówno ze Spedytorem 1 i ze Spedytorem 2 podlegają prawu holenderskiemu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty