07.12.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2022 r., sygn. III FSK 442/22

Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 2095/21 w sprawie ze skargi P.F. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 4 września 2019 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 maja 2021 r. sygn. akt III FSK 3392/21 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 2495/19 w sprawie ze skargi P.F. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 4 września 2019 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich uchylił zaskarżony wyrok w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie oraz zasądził od P.F. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 490 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Wyrokiem z dnia 19 listopada 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 2095/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz P.F. kwotę 980 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. Sąd zaznaczył, że nie przekonuje go dokonana przez organ analiza unormowań prawa czeskiego poczyniona na podstawie informacji ze strony internetowej, bez odwołania do konkretnych przepisów, bez wystąpienia o opinię biegłego z zakresu czeskiego prawa upadłościowego. Z akt sprawy wynika, że organy wykazały zaprzestanie regulowania należności publicznoprawnych, powstałych z mocy prawa, które przekształciły się w zaległości podatkowe w terminach płatności poszczególnych zobowiązań. Za kadencji skarżącego spółka posiadała nieuregulowane, powstałe wcześniej zobowiązania za sierpień, wrzesień i listopad 2013 r. oraz powstałe za jego kadencji zobowiązanie za grudzień 2013 r. Organy winny ustalić, czy na gruncie prawa czeskiego takie okoliczności uzasadniały wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Sąd podkreślił, że spółka prawa czeskiego nie ma zdolności upadłościowej na gruncie prawa polskiego, a postępowanie upadłościowe względem spółki toczyłoby się na zasadach przewidzianych wprawie czeskim. Również stan niewypłacalności spółki winien być określony na podstawie właściwych przepisom czeskim przesłanek. Niewypłacalność spółki z dniem 25 października 2013 r. na gruncie przepisów polskich nie oznacza, że na gruncie prawa czeskiego spółka również była niewypłacalna. Dodatkowo Sąd zauważył, że organy nie analizowały wartości tych zobowiązań w kontekście majątku spółki, w okresie gdy skarżący zarządzał spółką. Wskazały jedynie na wartość jednego pojazdu oraz brak nieruchomości, pomijają ewentualne, posiadane wówczas przez spółkę środki pieniężne. Organy winny zatem ustalić, czy bilans finansowy spółki w tym czasie, uwzględniwszy powstałe zaległości w VAT, na gruncie prawa czeskiego nakazywał wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty