21.12.2022

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2022 r., sygn. III FSK 1100/21

Stwierdzona niekonstytucyjność przepisu art. 64 § 6 u.p.e.a. nie dotyczyła naliczania opłaty manipulacyjnej w stosunku do należności objętych każdym tytułem wykonawczym, a jedynie braku określenia maksymalnej wysokości opłaty manipulacyjnej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędzia NSA Paweł Borszowski, Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek, Protokolant Agata Han, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 marca 2019 r. sygn. akt I SA/Gl 1090/18 w sprawie ze skargi S. S.A. z siedzibą w B. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 3 sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie kosztów egzekucyjnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości; 2) oddala skargę w całości; 3) zasądza od S. S.A. z siedzibą w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 460 (słownie: czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 marca 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, I SA/Gl 1090/18, na skutek skargi S. S.A. z siedzibą w B. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z 3 sierpnia 2018 r. w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie kosztów egzekucyjnych, uchylił zaskarżone postanowienie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez sąd pierwszej instancji wynika, że 17 grudnia 2009 r. Burmistrz Miasta P. wystawił wobec skarżącej jedenaście tytułów wykonawczych obejmujących należności w podatku od nieruchomości za okres od lutego 2004 r. do grudnia 2004 r., na podstawie decyzji tego organu z 30 listopada 2009 r. Zawiadomieniem z 22 grudnia 2009 r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia innych wierzytelności pieniężnych u dłużnika zajętej wierzytelności. Następnie organ egzekucyjny zawiadomił skarżącą o uchyleniu zajęcia z uwagi na zapłatę należności (realizacja przedmiotowego zajęcia). Skarżąca zwróciła się do organu egzekucyjnego z wnioskiem o wydanie postanowienia w sprawie kosztów egzekucyjnych powstałych w związku z egzekucją administracyjną. Postanowieniem z 21 lipca 2010 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w S. określił obciążające skarżącą koszty egzekucyjne w łącznej kwocie 122.639,30 zł w rozbiciu na poszczególne tytuły wykonawcze, tj. w oparciu o każdy z jedenastu tytułów wykonawczych została określona opłata manipulacyjna oraz koszty zajęcia (opłata manipulacyjna odnośnie każdego z tytułów wykonawczych nie przekroczyła kwoty 1.932,20 zł, z kolei koszty zajęcia 11.585,30 zł).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty