15.10.2021

Wyrok NSA z dnia 15 października 2021 r., sygn. I OSK 1455/21

Przepis art. 129 ust. 5 u.g.n. znajduje zastosowanie do stanów faktycznych sprzed wejścia w życie tej ustawy i to nie tylko w sytuacji całkowitego pozbawienia praw do nieruchomości na skutek wywłaszczenia, lecz również w przypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Mariola Kowalska po rozpoznaniu w dniu 15 października 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] S.A. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 14 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Rz 305/21 w sprawie ze sprzeciwu [...] S.A. z siedzibą w [...] od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania za szkody wyrządzone na działce oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 14 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Rz 305/21 oddalił sprzeciw [...] S.A. z siedzibą w [...] od decyzji Wojewody [...] z [...] stycznia 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania za szkody wyrządzone na działce.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Wnioskiem z [...] marca 2020 r. J.B. zwrócił się do Starosty [...] (dalej "Starosta") o ustalenie odszkodowania za szkody wyrządzone na działce nr [...] położonej w [...], gm. [...], w związku z budową linii energetycznej objętej decyzją Naczelnika Gminy w [...] z [...] kwietnia 1988 r., znak: [...].

Decyzją z [...] czerwca 2020 r., nr [...] Starosta, po rozpoznaniu powyższego wniosku odmówił ustalenia przedmiotowego odszkodowania. W uzasadnieniu wyjaśnił, że ww. nieruchomość została objęta decyzją Naczelnika Gminy w [...] z [...] kwietnia 1988 r. zezwalającą na przeprowadzenie i wykonanie na jej terenie odcinka linii elektroenergetycznej [...], wydaną na wniosek Zakładu Energetycznego w [...] w związku z decyzją Wojewody [...] nr [...] o ustaleniu lokalizacji inwestycji z [...] marca 1988 r. znak: [...]. Właścicielem przedmiotowej nieruchomości w dniu wydania decyzji o zezwoleniu na przeprowadzenie i wykonanie linii elektroenergetycznej, zgodnie z aktem własności ziemi AWZ z [...] maja 1973 r. (nr [...]) był J.B. Obecnie zgodnie z KW nr [...] właścicielem działki nr [...] jest G.B. (akt notarialny z [...] czerwca 1999 r. Rep. A nr [...]). Starosta wskazał, że J.B. przed przeniesieniem własności przedmiotowej działki nie starał się o ustalenie odszkodowania i wobec tego, że aktualnie nie jest właścicielem nieruchomości, to orzeczenie o odszkodowaniu nie jest możliwe. Organ wyjaśnił, że ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, inaczej niż w innych rodzajach wywłaszczenia, nie zawsze musi skutkować przyznaniem prawa do odszkodowania. Zgodnie art. 80 ustawy z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. z 1985 r., Nr 22, poz. 99 - dalej "ustawa z 1985 r.") odszkodowanie, o które miał prawo ubiegać się wnioskodawca przysługiwało za straty powstałe na skutek zajęcia nieruchomości i przeprowadzenia na niej działań związanych z budową linii elektroenergetycznej 400kV, a nie za samo ograniczenie w korzystaniu z nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne