24.03.2021

Wyrok NSA z dnia 24 marca 2021 r., sygn. I OSK 3731/18

Istnienia zarządu nie można domniemywać a można go wykazać środkami dowodowymi, sprecyzowanymi w przepisach rozporządzenia wykonawczego do ustawy o gospodarce nieruchomościami, wydanego na podstawie art. 206 u.g.n.

Teza od Redakcji

Dnia 24 marca 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Mariola Kowalska Sędzia NSA Jolanta Rudnicka po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "[...]" S.A. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 maja 2018 r., sygn. akt I SA/Wa 1929/17 w sprawie ze skargi "[...]" S.A. z siedzibą w [...] na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia z mocy prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 maja 2018 r. (sygn. akt I SA/Wa 1929/17), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie - orzekając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: "p.p.s.a.") - oddalił skargę "[...]" S.A. w [...] na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] września 2017 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] sierpnia 2016 r. nr [...] o odmowie stwierdzenia nabycia - z mocy prawa - z dniem 5 grudnia 1990 r. przez [...] w [...] prawa użytkowania wieczystego niezabudowanego gruntu, położonego w [...], obręb [...], oznaczonego jako działka nr [...], o powierzchni [...] ha, dla której Sąd Rejonowy w [...] prowadzi księgę wieczystą nr [...].

W skardze kasacyjnej, zaskarżając powyższy wyrok w całości, "[...]" S.A. z siedzibą w [...] zarzuciła Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie naruszenie:

I. prawa materialnego, a to:

1). art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami cyt. "(tj. z dnia 14 grudnia 2016 r. Dz. U. z 2018 r., poz. 121 ze zm., dalej: u.g.n.)" w zw. z art. 206 u.g.n. w zw. z § 4 ust 1 pkt 1,2, i 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1998 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących uwłaszczenia osób prawnych nieruchomościami będącymi dotychczas w ich zarządzie lub użytkowaniu (Dz. U. Nr 23, poz. 120 ze zm.) w zw. z § 4 ust. 3 i w zw. z § 5 ww. cyt. rozporządzenia w zw. z art. 2 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości - poprzez ich błędną wykładnię, a w konsekwencji uznanie, iż w sprawie brak jest podstaw do stwierdzenia, iż skarżąca nabyła - z mocy prawa - z dniem 5 grudnia 1990 r. prawo użytkowania wieczystego niezabudowanego gruntu położonego w [...], obręb [...], oznaczonego jako działka nr [...] o pow. [...] ha, dla której księgę wieczystą o nr [...] prowadzi Sąd Rejonowy w [...], z uwagi na fakt, iż w ocenie WSA (w ślad za stanowiskiem organów w sprawie) decyzja kierownika Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w [...] z dnia [...] stycznia 1987 r. znak [...], zmieniona decyzją z dnia [...] marca 1990 r. znak: [...], dotycząca ustalenia opłat za zarząd nie może zostać uznana za dowód jednoznacznie przesądzający o istnieniu po stronie skarżącej prawa zarządu do działki nr [...] (zdaniem bowiem WSA skarżąca nie dysponowała żadnym indywidualnym aktem dotyczącym nieruchomości, który ustanowiłby zarząd czy też użytkowanie), podczas gdy przesłanki do uwłaszczenia nieruchomości niewątpliwie zostały spełnione, a ww. decyzja i inne dokumenty zgromadzone w sprawie jednoznacznie wskazują na to, że nieruchomość znajdowała się w zarządzie skarżącej. Rozporządzenie wykonawcze zaś w sposób jednoznaczny wskazuje, jakie dokumenty stanowią podstawę do stwierdzenia prawa zarządu, w tym m.in. w § 4 ust. 1 pkt 6 wskazano na decyzję o naliczeniu lub aktualizacji opłat z tytułu zarządu nieruchomością, która została przedłożona przez skarżącą, czego WSA nie dostrzega. Poprawne zaś rozumienie ww. przepisów, a w szczególności przepisów w/w rozporządzenia wskazuje na to, że decyzja dotycząca ustalenia opłat za zarząd jest wystarczająca do stwierdzenia nabycia z mocy prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przez skarżącą,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne