20.07.2021

Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2021 r., sygn. I OSK 4192/18

Przepis art. 124 ust. 3 u.g.n. nie wprowadza żadnych szczegółowych wymogów ani reguł co do formy i treści rokowań, co oznacza, że o formie i charakterze rokowań decyduje sam inwestor. Na gruncie powołanego przepisu ważne jest jedynie, aby obowiązek zainicjowania takich rokowań został dochowany. Rokowania mogą zostać zakończone w dowolnym czasie, w tym w momencie, gdy jedna ze stron uzna, że nie ma szans na wypracowanie porozumienia.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: NSA Zygmunt Zgierski (spr.) del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych N. Spółki z o.o. Spółki Komandytowo-Akcyjnej z siedzibą w W. i N. Spółki z o.o. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 8 maja 2018 r., sygn. akt II SA/Ke 99/18 w sprawie ze skarg N. Spółki z o.o. Spółki Komandytowo-Akcyjnej z siedzibą w W. i N. Spółki z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2017 r., nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości oddala skargi kasacyjne

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 8 maja 2018 r. oddalił skargi N. Spółki z o.o. Spółki Komandytowo-Akcyjnej z siedzibą w W. i N. Spółki z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Wojewody [...] z [...] listopada 2017 r. w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.

Odrębne skargi kasacyjne od powyższego wyroku złożyły skarżące spółki reprezentowane przez tego samego pełnomocnika procesowego, zaskarżając to rozstrzygnięcie w całości i wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi pierwszej instancji oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych. Zaskarżonemu rozstrzygnięciu zarzuciły naruszenie:

1) art. 145 § 1 ust. 1 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dalej: ppsa, przez nieuchylenie decyzji wydanej z naruszeniem art. 7 w zw. z art. 77 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, dalej: kpa, polegające na zaakceptowaniu błędnie ustalonego stanu faktycznego sprawy, skutkujące przyjęciem, że w sprawie P. S.A. skierowało do skarżących dwa pisma i wobec braku odzewu miało podstawy do uznania rokowań za zakończone i złożenia wniosku o wydanie decyzji o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości, zostały przeprowadzone rokowania, podczas gdy z akt sprawy wyraźnie wynika, że P. S.A. nie przeprowadziła faktycznych rokowań, gdyż podjęte działania miały charakter pozorny, bowiem nie doszło nawet do próby wyczerpania możliwości negocjacyjnych, zaś ich faktycznym celem nie było doprowadzenie do zawarcia umowy, a jedynie przeprowadzenie pozornych negocjacji, których celem było niezwłoczne uzyskanie decyzji ograniczającej sposób korzystania z nieruchomości;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty