Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606715)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88754)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    26.04.2021

    Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2021 r., sygn. I OSK 3957/18

    Nie można doprowadzić do stwierdzenia nieważności decyzji komunalizacyjnej w braku jednoznacznego wykazania, czy grunty majątku podpadały lub nie podpadały pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e dekretu PKWN, a co za tym idzie wykazania czy art. 5 ust. 1 przepisów wprowadzających nie miał zastosowania do przedmiotowej nieruchomości.

    Teza od Redakcji

    Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie Sędzia NSA Mirosław Wincenciak (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 maja 2018 r., sygn. akt I SA/Wa 150/18 w sprawie ze skargi P.R. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] grudnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy podjęcia zawieszonego postępowania oddala skargę kasacyjną

    Uzasadnienie

    Zaskarżonym wyrokiem z 21 maja 2018 r., sygn. akt I SA/Wa 150/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, dalej również jako "WSA", oddalił skargę P.R. na postanowienie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dalej jako "Minister", z dnia [...] grudnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy podjęcia zawieszonego postępowania.

    Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że pismem z [...] sierpnia 2017 r. P.R. wniosła o podjęcie zawieszonego postępowania nieważnościowego, kwestionując zasadność jego zawieszenia (zawieszenie z urzędu dotyczące postępowania, zainicjowanego wnioskiem P.R., o stwierdzenie nieważności decyzji komunalizacyjnej Wojewody [...] z [...] czerwca 1997 r. - do czasu rozstrzygnięcia w odrębnym postępowaniu, prowadzonym obecnie przed Wojewodą [...], czy nieruchomości położone w [...], gm. [...], stanowiące dawną własność J.U., w skład których wchodzą grunty objęte komunalizacją, podlegały pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e dekretu PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej). W jej ocenie kwestia podlegania przejęciu przedmiotowej nieruchomości na własność Państwa stanowiła zagadnienie prejudycjalne w toku postępowania komunalizacyjnego i to wówczas, a nie obecnie, postępowanie to winno być zawieszone. Nie podzielając argumentów skarżącej, postanowieniem z [...] października 2017 r., utrzymanym w mocy własnym postanowieniem z [...] grudnia 2017 r., Minister odmówił podjęcia zawieszonego postanowieniem z [...] lipca 2017 r. postępowania wskazując, że przyczyna która legła u podstaw jego zawieszenia nie ustała.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Czy pracownik, któremu wypłacono nagrodę jubileuszową w związku z przejściem na emeryturę, nabywa do niej prawo u kolejnego pracodawcy
    • Uprawnienia pracownicze osób zasiadających w komisjach wyborczych w wyborach prezydenckich
    • Czy osoby odpracowujące zaległości z tytułu opłat czynszowych uzyskują przychód opodatkowany PIT-interpretacja MF
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.