Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2021 r., sygn. I GSK 1419/21
Celne prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 22 lipca 2021 r. sygn. akt I SA/Rz 57/21 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 9 grudnia 2020 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 22 lipca 2021 r., sygn. akt I SA/Rz 57/21 oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z 9 grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie długu celnego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
W dniu 14 sierpnia 2015 r., na wniosek [...] (dalej: Skarżąca lub Spółka ) w Oddziale Celnym w Przemyślu, na podstawie zgłoszenia celnego T1 o nr MRN [...] 0, objęto procedurą tranzytu towar w postaci: odzieży, obuwia, słuchawek nagłownych przewodowych, części samochodowych i in. W zgłoszeniu celnym wskazano jako nadawcę towaru - [...] kraj wysyłki/wywozu - PL; kraj przeznaczenia - TR; urząd celny przeznaczenia - [...] środek transportu - [...] termin dostarczenia - 25 sierpnia 2015 r.; głównego zobowiązanego - Skarżącą. W dniu 17 sierpnia 2015 r. w systemie NCTS zanotowano przybycie towaru, a następnie wysłany został, w systemie NCTS komunikat IE045 (zawiadomienie o zamknięciu operacji tranzytowej) z wynikiem kontroli A2 (uznano za zgodne). Jak wynikało z otrzymanych przez krajowe organy celne pism bułgarskiej administracji celnej, operacja tranzytowa o nr MRN [...] z 14 sierpnia 2015 r. została zakończona nieprawidłowo. Kontrola przeprowadzona w urzędzie przeznaczenia wykazała, że żadne towary nie zostały przedstawione władzom celnym Bułgarii w ww. operacji tranzytowej. Nie odnaleziono także żadnych informacji odnośnie przekraczania przez wskazany pojazd, wraz z naczepą, bułgarskiej granicy. Zarówno Serbia, jak i Turcja poinformowały, że w sprawdzanym okresie od początku 2015 r. wskazany pojazd nie wjeżdżał ani też nie wyjeżdżał z ich terytoriów. Doszło do zewnętrznej ingerencji w systemy administracji celnej. Elektroniczne komunikaty m. in. przedstawienia towarów w urzędzie celnym przeznaczenia (IE006) oraz przeprowadzenie kontroli i zakończenie operacji (IE018) zostały wysłane do urzędu celnego wyjścia bez jakiegokolwiek zaangażowania funkcjonariuszy celnych. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Bułgarii prowadzone są postępowania przedprocesowe, a prokurator nadzorujący odmówił udzielenia jakichkolwiek informacji i udostępnienia dokumentów dotyczących sprawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty