07.12.2021 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2021 r., sygn. II GSK 2283/21

Inspekcja sanitarna; Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Cezary Pryca po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] S.A. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 kwietnia 2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 556/20 w sprawie ze skargi [...] S.A. w [...] na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...] października 2020 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej 1. oddala skargę kasacyjną 2. oddala wniosek Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 20 kwietnia 2021 r., sygn. akt IV SA/Wr 556/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej: p.p.s.a.) oddalił skargę [...] S.A. w [...] (dalej: Spółka, skarżąca) na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z [...] października 2020 r. w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosła Spółka, zaskarżając wyrok WSA w całości i wnosząc o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA we Wrocławiu, wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w całości oraz zasądzenie na rzecz skarżącej kosztów postępowania.

W skardze kasacyjnej zawarto na podstawie art. 174 pkt 1 i 2 p.p.s.a. zarzuty:

1. naruszenia przepisów postępowania, które mogły mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art. 134 §1 w zw. z art. 145 §1 pkt 1 lit. c p.p.s.a., polegające na:

a) przyjęciu, że organy administracji I i II instancji, podjęły wszelkie czynności niezbędne do wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, podczas gdy swoje decyzje oparły na niepełnej opinii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi z dnia 26.08.2019r., która nie zawierała analizy ewentualnej zależności pomiędzy niedoczynnością tarczycy oraz innymi chorobami współistniejącymi a wystąpieniem u zainteresowanej [...] (dalej: zainteresowana) zespołu cieśni nadgarstka;

b) niedostrzeżeniu błędu logicznego płynącego z ustaleń organów administracji I i II instancji, zgodnie z którymi, brak możliwości jednoznacznego stwierdzenia, że to pozazawodowe czynniki ryzyka bezspornie przyczyniły się do wywołania u zainteresowanej zespołu cieśni nadgarstka, automatycznie implikuje wysokie prawdopodobieństwo związku przyczynowego między wystąpieniem choroby a wykonywaną pracą, uzasadniające rozpoznanie choroby zawodowej. Tymczasem, dla wykluczenia ewentualnej zawodowej etiologii choroby, nie jest konieczne "jednoznaczne stwierdzenie", ale wystarczające jest "wysokie prawdopodobieństwo", że dane schorzenie nie jest chorobą zawodową, a posiada inną, pozazawodową etiologię;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne