18.11.2021

Postanowienie NSA z dnia 18 listopada 2021 r., sygn. II GSK 1209/21

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Czarnik po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej wniosku [A.] Sp. z o.o. w W. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi kasacyjnej [A.] Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 2117/20 w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia postanawia: odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 19 lutego 2021 r. sygn. akt VI SA/Wa 2371/20 oddalił skargę [A.] Sp. z o.o. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie (dalej: SKO, Kolegium) z [...] sierpnia 2020 r. w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.

[A.] Sp. z o.o. w W. (dalej: Spółka, skarżąca) zaskarżyła powyższy wyrok w całości domagając się w skardze kasacyjnej jego zmiany w całości i uchylenia decyzji organów obu instancji, ewentualnie uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazania sprawy sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania, a w każdym przypadku zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego. Jednocześnie skarżąca wniosła o rozpoznanie sprawy na rozprawie.

Pismem z 11 października 2021 r. Spółka zmieniła oświadczenie co do rozpoznania sprawy na rozprawie i wniosła o rozpoznanie skargi kasacyjnej na posiedzeniu niejawnym oraz o przeprowadzenie wskazanego dowodu uzupełniającego z dokumentu. Jednocześnie, powołując się na art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej cyt. jako: p.p.s.a.), Spółka wniosła o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji Kolegium w całości, z uwagi na zaistnienie nowych okoliczności w sprawie, a także niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody oraz spowodowania trudnych do odwrócenia skutków wynikające z nałożenia na skarżącą kary pieniężnej w sytuacji, gdy łączna wysokość kar pieniężnych wymierzonych Spółce w sprawach zajęcia pasa drogowego wyniosła 3 028 919,92 zł, zaś ich egzekucja spowoduje poważny uszczerbek dla skarżącej. Na potwierdzenie tych okoliczności Spółka wniosła o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z: oświadczenia pełnomocnika o ilości prowadzonych postępowań i wysokości wymierzonych kar; oświadczenia Prokurentów skarżącej o sytuacji finansowej spółki; sprawozdania finansowego skarżącej za 2020 r.; przykładowego aneksu do umowy zawartego przez skarżącą z uwagi na pandemię COVID-19; komunikatu Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej w sprawie sytuacji na rynku reklamy zewnętrznej w 2020 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp