29.09.2021

Wyrok NSA z dnia 29 września 2021 r., sygn. I GSK 345/21

Ubezpieczenie społeczne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Cezary Kosterna (spr.) po rozpoznaniu w dniu 29 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 6 października 2020 r., sygn. akt I SA/Rz 195/20 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2020 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez [...] jest pkt. 1) wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 6 października 2020 r. sygn.. akt I SA/Rz 195/20. W zaskarżonej części wyroku oddalona została skarga [...] (dalej: "Skarżący", "Strona") na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: "ZUS") z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję własną z dnia [...] marca 2019r. nr [...] o odmowie umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za poszczególne okresy lat 2010-2012.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

[...] 14 stycznia 2019 r. złożył wniosek o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy z owodu złej sytuacji finansowej, spowodowanej odbywaniem kary pozbawienia wolności oraz złej sytuacji zdrowotnej. ZUS decyzją z [...] marca 2019 r. nr [...] odmówił umorzenia należności z tytułu ww. składek uznając, że nie wystąpiła żadna z przesłanek uzasadniających uznanie należności za całkowicie nieściągalne w myśl art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019r., poz. 300 ze zm., dalej: "u.s.u.s."). W ocenie ZUS wnioskodawca nie wykazał, zgodnie z art. 28 ust. 3a u.s.u.s., że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną spłata należności wiązałaby się z brakiem możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Wnioskodawca nie wykazał również, że powstanie zadłużenia było następstwem szczególnych zdarzeń a także, że stan zdrowia lub konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, pozbawiły stronę możliwości uzyskiwania dochodu, umożliwiającego opłacenie należności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty