Postanowienie NSA z dnia 12 października 2021 r., sygn. II GZ 307/21
Wstrzymanie wykonania aktu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż po rozpoznaniu w dniu 12 października 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 kwietnia 2021 r., sygn. akt V SA/Wa 1608/21 w zakresie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] grudnia 2020 r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2021 r., wstrzymał wykonanie objętej skargą M. M. decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] grudnia 2020 r., w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.
Sąd I instancji wskazał, że M. M. w skardze na wymienioną decyzję zawarł wniosek o wstrzymanie wykonania tej decyzji z uwagi na niebezpieczeństwo wyrządzenia skarżącej stronie znacznej szkody i trudnych do odwrócenia skutków. Wnioskodawca wyjaśnił, że prowadzona przez niego apteka "M." stanowi jedyną aptekę ogólnodostępną, która odpowiada za dostępność produktów leczniczych dla mieszkańców miejscowości P.. W jego ocenie okoliczność zagwarantowania dostępu do kompletnego oraz niezbędnego asortymentu leków oraz środków leczniczych powinno zostać uznane za prawidłowy argument, w szczególności w związku z utrzymującym się stanem zagrożenia epidemiologicznego COVID-19 i związane z tym zapewnienie pacjentom dostępu do produktów leczniczych bez konieczności przemieszczenia się poza obszar stałego zamieszkania. Skarżący wskazał również, że wykonanie decyzji spowoduje możliwość wyrządzenia znacznej szkody, z uwagi na okoliczność wymogu zaprzestania prowadzonej działalności gospodarczej oraz utraty kontaktów handlowych z hurtowaniami oraz dostawcami, wypracowane w okresie 30 lat działalności apteki. Podniósł także, że wykonanie decyzji stanowić będzie okoliczność pozbawienia go środków finansowych dla rodziny, która pozostaje na jego wyłącznym utrzymaniu. Dodał, że małżonka S. M. jest zatrudniona w prowadzonej przez niego aptece, jednak aktualnie przebywa na nieodpłatnym urlopie wychowawczym do 30 września 2021 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty