Postanowienie NSA z dnia 8 września 2021 r., sygn. II GZ 102/21
Wstrzymanie wykonania aktu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Czarnik po rozpoznaniu w dniu 8 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia P.O. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 stycznia 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 2294/20 w zakresie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi P.O. na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z dnia [...] sierpnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów dotyczących nadzoru nad rynkiem finansowym postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, objętym zażaleniem postanowieniem z 13 stycznia 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 2294/20, działając na podstawie art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, dalej cyt. jako: p.p.s.a.), w sprawie ze skargi P.O.(dalej: skarżący) na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego (dalej: Komisja, KNF) z [...] sierpnia 2020 r. w przedmiocie kary pieniężnej oddalił wniosek skarżącego o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.
W uzasadnieniu sąd pierwszej instancji wskazał, że skarżący w skardze na opisaną wyżej decyzję KNF wniósł o wstrzymanie wykonania tej decyzji z uwagi na niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. W uzasadnieniu wniosku skarżący podał, powołując się na informacje przekazane przez niego Komisji w toku postępowania administracyjnego, że posiada liczne zobowiązania przekraczające w skali miesięcznej uzyskiwany z tytułu świadczenia pracy dochód. Wskazał również, że nie posiada żadnego majątku o znacznej wartości, natomiast obciąża go zadłużenie i kredyty. Zdaniem skarżącego konsekwencje egzekucji nałożonej kary w wysokości 100 000 zł mogą być trudne do odwrócenia, a późniejszy zwrot tej kwoty może nie przywrócić stanu sprzed egzekucji. Ponadto egzekucja kary pogłębi zadłużenie strony i po pierwsze uniemożliwi pokrywanie bieżących, niezbędnych wydatków, a po drugie może skutkować postawieniem posiadanych kredytów w stan wymagalności, a zatem może dojść do nieodwracalnych skutków prawnych i faktycznych w postaci gwałtownego wzrostu zadłużenia i niemożności jego bieżącego regulowania. Do skargi nie załączono żadnych dokumentów obrazujących opisaną sytuację finansową i majątkową skarżącego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty