27.05.2021

Wyrok NSA z dnia 27 maja 2021 r., sygn. I GSK 1809/18

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 12 października 2017 r. sygn. akt I SA/Lu 436/17 w sprawie ze skargi S. G. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 12 października 2017 r., sygn. akt I SA/Lu 436/17 po rozpoznaniu skargi S. G. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] marca 2017 r. w przedmiocie odmowy umorzenia w całości kary pieniężnej: w pkt I. uchylił zaskarżoną decyzję; w pkt II. przyznał pełnomocnikowi wynagrodzenie z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej w urzędu.

Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Zaskarżaną decyzją z dnia [...] marca 2017 r. Główny Inspektor Transportu Drogowego, po rozpatrzeniu wniosku skarżącego o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2017 r. w przedmiocie odmowy umorzenia w całości kary pieniężnej nałożonej decyzją L. Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] września 2014 r. w wysokości 8.000 zł, utrzymał zaskarżoną decyzję w całości w mocy.

W ocenie organu, materiał dowodowy przedstawiony przez stronę nie uzasadnia udzielenia najdalej idącej ulgi, tj. umorzenia kary pieniężnej w całości i tym samym rezygnacji Skarbu Państwa z przysługujących mu należności. Zastosowanie ulgi jest bowiem możliwe wyłącznie w razie ustalenia, że stan faktyczny sprawy należy do wyjątkowych, a więc takich, w których sytuacja strony w sposób oczywisty wymaga, aby interes fiskalny Państwa ustąpił miejsca interesowi dłużnika. W sytuacji posiadania przez stronę dochodu i jednocześnie - istnienia ulg, które mniej ingerują w interes Skarbu Państwa, umorzenie należności w całości nie znajduje uzasadnienia. W ocenie organu zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie wskazuje, iż zachodzi ważny interes dłużnika, który przemawiałby za udzieleniem wnioskowanej ulgi. Organ rozpoznając sprawę uwzględnił materiał dowodowy przedstawiony przez stronę dotyczący jego trudnej sytuacji finansowej oraz zdrowotnej zobowiązanego oraz członków jego rodziny. Jednakże okoliczności te nie mogą samodzielnie stanowić podstawy do przyznania wnioskowanej ulgi. Organ również wskazał, że choć sytuacja materialna wnioskodawcy jest niewątpliwie ciężka, to wobec osiągania przez niego stałego dochodu trudno byłoby uznać, że powinna zostać udzielona ulga najdalej idąca, powodująca w istocie rezygnację przez Skarb Państwa z przysługujących mu należności. Strona uzyskuje comiesięczny dochód z tytułu renty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp