07.12.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2021 r., sygn. III FSK 4650/21

Wadliwość uzasadnienia wyroku może stanowić przedmiot skutecznego zarzutu kasacyjnego z art. 141 § 4 p.p.s.a. w sytuacji, gdy nie zawiera stanowiska odnośnie do stanu faktycznego przyjętego jako podstawa zaskarżonego rozstrzygnięcia jak również, gdy sporządzone jest w sposób uniemożliwiający instancyjną kontrolę zaskarżonego wyroku. Nie zwalnia przy tym Sądu pierwszej instancji z obowiązku przedstawienia pełnego i logicznego wywodu ani art. 190 p.p.s.a. ani art. 153 p.p.s.a.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA Wojciech Stachurski, Sędzia WSA (del.) Mirella Łent (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 marca 2020 r., sygn. akt V SA/Wa 2160/19 w sprawie ze skargi J. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 25 marca 2015 r., nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz J. Z. kwotę 590 (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 marca 2020 r., sygn. akt V SA/Wa 2160/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 25 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe w podatku akcyzowym. Sąd pierwszej instancji podał, że działa w warunkach związania oceną prawną dokonaną w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 września 2019 r., sygn. akt I GSK 2019/17, którym uchylono wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 grudnia 2016 r., sygn. akt V SA/Wa 2527/15. Sąd stwierdził, że w dacie wydania zaskarżonej decyzji nie nastąpiło przedawnienie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za okresy rozliczeniowe od stycznia do lipca 2005 r. Tym samym brak jest podstaw do uwzględnienia zarzutu dotyczącego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego wskutek przedawnienia. W kwestii zarzutu nieprzeprowadzenia dowodu z opinii biegłego ds. rachunkowości na okoliczność ustalenia sytuacji majątkowej Spółki w okresie od października 2004 r. do stycznia 2006 r., a w szczególności wysokości zobowiązań, wysokości przysługujących Spółce wierzytelności, wartości posiadanego majątku, a także na okoliczność tego, czy Spółka była w powyższym okresie niewypłacalna Sąd wskazał, że jest również związany treścią uzasadnienia wyroku NSA z dnia 18 września 2019 r., w którym zwrócono uwagę, że Sąd nie zobowiązał organów do dopuszczenia dowodu z opinii biegłego. Sąd stwierdził, że niewypłacalność stanowiąca przesłankę do ogłoszenia upadłości Spółki - zaistniała nie tylko w grudniu 2004 r., ale również na przestrzeni całego okresu od stycznia do lipca 2005 r. począwszy od stycznia 2005 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty