14.10.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 października 2021 r., sygn. I FSK 1927/21

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.), Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, , po rozpoznaniu w dniu 14 października 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 17 czerwca 2021 r. sygn. akt I SA/Ol 277/21 w sprawie ze skargi A. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 lutego 2021 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.798.2020.2.KK w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. B. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 17 czerwca 2021 r. w sprawie I SA/Ol 277/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę A. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lutego 2021 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (opisany wyrok i powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne są w internetowej bazie orzeczeń CBOSA).

1.2. Sąd pierwszej instancji przyjął, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej trafnie stwierdził, że skarżąca dokonując sprzedaży nieruchomości w okolicznościach faktycznych i prawnych opisanych we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej będzie podatnikiem VAT wykonującym działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), dalej: u.p.t.u. Wbrew bowiem stanowisku skarżącej jej zaangażowanie w czynności związane z planowaną transakcją zbycia nieruchomości należy uznać za zbliżone do działań typowych dla profesjonalnego obrotu nieruchomościami, wykonywanych przez producentów, handlowców i usługodawców, co powoduje, że opisane czynności należy interpretować nie jako rozporządzanie majątkiem prywatnym, lecz jako świadome działania, zmierzające do osiągnięcia korzyści materialnych z tytułu jego sprzedaży. W konsekwencji Sąd stwierdził, że w zaskarżonej interpretacji indywidualnej prawidłowo przyjęte zostało, iż sprzedaż nieruchomości w warunkach opisanych we wniosku będzie - w świetle art. 15 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 u.p.t.u. - podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne