24.06.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2021 r., sygn. I FSK 510/21

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, , po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 września 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 66/20 w sprawie ze skargi G. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 24 października 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2018 r. oraz zabezpieczenia na majątku podatnika należności budżetowych 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od G. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 490 (słownie: czterysta dziewięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr. 1 - wyrok

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 30 września 2020 r., w sprawie III SA/Wa 66/20 ze skargi G. sp. z o.o. z siedzibą w W. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: DIAS) z 24 października 2019 r. w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2018 r. oraz zabezpieczenia jej na majątku podatnika (opisany wyrok i powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne są w internetowej bazie orzeczeń CBOSA).

1.2. Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku wskazał, że wobec skarżącej została wszczęta kontrola celno-skarbowa w zakresie prawidłowości rozliczania podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2018 r. Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w G. (dalej: NUS) decyzją z 24 maja 2019 r. określił przybliżoną kwotę zobowiązań podatkowych skarżącej w zakresie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do grudnia 2018 r., nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za okresy od stycznia do marca 2018 r. oraz dokonał zabezpieczenia na majątku skarżącej przyszłych zobowiązań i nadwyżki wraz z należnymi odsetkami za zwłokę oraz dodatkowym zobowiązaniem podatkowym z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne okresy 2018 r. w łącznej wysokości 12.005.035 zł. DIAS opisaną na wstępie decyzją utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. Podstawą decyzji były poczynione w trakcie kontroli ustalenia, z których wynikało, iż skarżąca ujęła w rejestrach zakupu faktury, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych. Skarżąca jest podejrzana o udział w przestępstwie karuzelowym - według ustaleń kontrolujących skarżąca jest ogniwem w sztucznie stworzonym łańcuchu dostaw tekstyliów. W okresie od stycznia 2018 r. do grudnia 2018 r. otrzymywała faktury zakupu towarów od A. Sp. z o.o., tj. spółki, której działalność miała sprowadzać się wyłącznie do fakturowego pośrednictwa w nierzeczywistej sprzedaży. Z kolei A. Sp. z o.o. na wcześniejszym etapie obrotu otrzymała faktury od prawdopodobnych "znikających podatników" (B. Sp. z o. o., A. Sp. z o. o. oraz R. Sp. z o.o.). Organy przyjęły, że powyższe może mieć wpływ na prawo skarżącej do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w zakwestionowanych fakturach, zgodnie z art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a u.p.t.u. Powyższe skutkować może również koniecznością ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w części dotyczącej podatku naliczonego wynikającego z powyższych faktur, zgodnie z art. 112c pkt 2 u.p.t.u. (sankcja 100%). Powołane ustalenia oraz brak pokrycia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w ujawnionym majątku skarżącej - zdaniem organów - uzasadniały wydanie decyzji w przedmiocie zabezpieczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty