Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2021 r., sygn. I FSK 163/21
Podatki inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 9 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L.T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 29 października 2020 r. sygn. akt I SA/Ke 242/20 w sprawie ze skargi L.T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach z dnia 9 czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 października 2020 r., sygn. akt I SA/Ke 242/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę L.T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach z dnia 9 czerwca 2020 r. o nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.
Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że organy podatkowe na podstawie m.in. art. 100 ust. 1 pkt 2, ust. 4, art. 101 ust. 2 pkt 1, art. 102, art. 104 ust. 1 pkt 2, ust. 7 - 9 i ust. 11 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2017 r., nr 108, poz. 43 z późn. zm.) określiły skarżącej zobowiązanie w podatku akcyzowym w wysokości 2.761 zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki X. Wobec tego, że zadeklarowana przez skarżącą wartość samochodu odbiegała o 49% od ustalonej przez organ średniej wartości rynkowej, wezwano podatniczkę do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn uzasadniających zadeklarowaną wartość. Wobec braku odpowiedzi ze strony skarżącej, powołano biegłego rzeczoznawcę celem ustalenia wartości samochodu na rynku francuskim na dzień 16 listopada 2016 r., rzeczoznawca ten wyjaśnił jednak, że nie jest możliwe rzetelne wykonanie zlecenia. W związku z tym organ, w oparciu o analizę ofert sprzedaży aut o podobnych do przedmiotowego samochodu parametrach i uszkodzeniach na rynku francuskim oraz na rynku polskim, zamieszczonych na czterech portalach internetowych doszedł do wniosku, że nie można traktować uwarunkowań rynku francuskiego jako uzasadnioną przyczynę odbiegania podstawy opodatkowania przedmiotowego samochodu od średnich wartości podobnych samochodów na rynku polskim, gdyż co do zasady to rynek polski jest tańszy. Choć obowiązek podatkowy powstał 16 listopada 2016 r., a dane porównawcze wzięto wg stanu na dzień 8 lipca 2019 r., to zdaniem organu realia rynkowe nie wpłynęły na wysokość cen. Finalnie do ustalenia podstawy opodatkowania przedmiotowego samochodu przyjęto wartość pojazdu określoną metodą stopnia uszkodzenia z przedstawionej przez podatniczkę prywatnej opinii rzeczoznawcy, z tą różnicą, że odmówiono przyjęcia współczynnika zbywalności. Organ uzasadnił, że przy ustalaniu wartości pojazdu metodą stopnia uszkodzenia nie ma podstaw do zastosowania powyższego współczynnika. Jest on bowiem wielkością zmienną i subiektywną, a także trudną do zweryfikowania na etapie nabycia wewnątrzwspólnotowego, gdyż dotyczy sytuacji późniejszej sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty