09.04.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 9 kwietnia 2021 r., sygn. I FSK 79/21

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia NSA Danuta Oleś (spr.), Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz, , po rozpoznaniu w dniu 9 kwietnia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 października 2020 r. sygn. akt I SA/Sz 502/20 w sprawie ze skargi M.B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 26 maja 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M.B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie kwotę 1.350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna dotyczy wyroku z 14 października 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 502/20, którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę M.B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z 26 maja 2020 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że M.B. (dalej: "skarżący") złożył do Naczelnika Urzędu Celnego w S. deklarację uproszczoną AKC-U dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...], rok produkcji 2014, pojemność silnika 2490 cm3. Jako podstawę opodatkowania zadeklarował kwotę 23.995 zł, oraz należny podatek akcyzowy w kwocie 4.463 zł. Jako dzień powstania obowiązku podatkowego podał 30 stycznia 2017 r. W polu 23 deklaracji wskazano, że pojazd posiada uszkodzenia zgodne z opinią nr [...] z 2 lutego 2017 r., która została dołączona do deklaracji.

W wyniku przeprowadzenia czynności sprawdzających na podstawie art. 272 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm., dalej: "Ordynacja podatkowa"), organ pierwszej instancji stwierdził znaczną różnicę pomiędzy podstawą opodatkowania zadeklarowaną przez podatnika, a średnią wartością tego typu pojazdu na rynku krajowym. W związku z tym wezwał skarżącego do zmiany wysokości podstawy opodatkowania poprzez złożenie korekty deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego lub wskazanie przyczyn uzasadniających podanie wysokości podstawy opodatkowania w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego, przedstawienia wszelkich dokumentów, innych aniżeli te, które zostały dołączone do deklaracji, a które pozwolą na jednoznaczne ustalenie stanu technicznego nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego na dzień powstania obowiązku podatkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne