21.07.2021

Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2021 r., sygn. III FSK 19/21

Egzekucyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Anna Dalkowska (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Marek Kraus, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. S.A. z siedzibą w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 stycznia 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 438/17 w sprawie ze skargi O. S.A. z siedzibą w Warszawie na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 22 listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z 9 stycznia 2018 r., III SA/Wa 438/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę O. S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej skarżący, Spółka) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z 22 listopada 2016 r. w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym.

1.2. Z uzasadnienia tego wyroku wynika, że Prezydent W., działając jako wierzyciel, wystawił wobec Spółki tytuł wykonawczy z 7 stycznia 2015 r. w związku z nieuregulowaniem podatku od nieruchomości za okres od stycznia do grudnia 2008 roku. Odpis tytułu wykonawczego został doręczony skarżącej 8 stycznia 2015 r. wraz z zawiadomieniem z 7 stycznia 2015 r. o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z rachunku bankowego u dłużnika zajętej wierzytelności będącego bankiem. Prezydent W. postanowieniem z 26 stycznia 2015 r. nie uznał zgłoszonych przez Skarżącą zarzutów. Skarżąca wniosła zażalenie na powyższe postanowienie wierzyciela, rozpoznane przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie postanowieniem z 22 listopada 2016 r. Kolegium utrzymując w mocy zaskarżone postanowienie w jego uzasadnieniu wskazało, że przepisy prawa nie wymagają podania w tytule wykonawczym okresów przerw w naliczaniu odsetek, a poza tym, pomimo że przedmiotowy tytuł wykonawczy nie zawiera w swojej treści przerw w naliczaniu odsetek, to organ egzekucyjny (wierzyciel) je uwzględnił, precyzyjnie wskazując w trakcie prowadzonego postępowania daty graniczne przerw w naliczaniu odsetek. Przerwy w naliczaniu odsetek zostały uwzględnienie w postępowaniu egzekucyjnym w sposób prawidłowy. Organ drugiej instancji uznał ponadto, że ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przewidziane w art. 67a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1427 ze zm., dalej o.p.), udzielane są na wniosek podatnika, zaś organy podatkowe nie mają obowiązku informować skarżącej, że nie nastąpi dalsze odroczenie płatności zaległości podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości za 2008 rok, jak również, że w postępowaniu egzekucyjnym nie można kwestionować merytorycznej zasadności podstawy prowadzenia tego postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty