Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2021 r., sygn. I FSK 771/21
Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Izabela Najda -Ossowska, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 listopada 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 244/20 w sprawie ze skargi W. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 26 listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonych kwot zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od maja do września 2018 r. oraz zabezpieczenia ich na majątku podatnika oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 listopada 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 244/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 26 listopada 2019 r. o nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonych kwot zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od maja do września 2018 r. oraz zabezpieczenia ich wraz z odsetkami na majątku podatnika.
Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że Sąd I instancji zgodził się z organami co do tego, że w sprawie zostały zrealizowane przesłanki usprawiedliwiające ustanowienie zabezpieczenia, wynikające z art. 33 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.). Z materiału dowodowego wynika bowiem, że działalność gospodarcza prowadzona przez skarżącą spółkę opierała się na wzajemnym wystawianiu faktur VAT pomiędzy powiązanymi kapitałowo i osobowo podmiotami, które to dokumenty mogą nie odzwierciedlać faktycznych zdarzeń gospodarczych. Zakwestionowane faktury, dokumentujące sprzedaż niematerialnych usług m.in. w zakresie doradztwa, pozyskiwania klientów oraz administrowania bieżącą działalnością, zostały wystawione przez podmioty o niewielkim kapitale zakładowym, których siedziba zarejestrowana była w biurze wirtualnym, a spółki te w zdecydowanej większości nie zatrudniały pracowników, prezesami ich zarządu byli obcokrajowcy, którzy pełnili tożsame funkcje w innych podmiotach krajowych, których udziałowcem była cypryjska spółka A. LIMITED.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty