Wyrok NSA z dnia 15 października 2020 r., sygn. I OSK 1052/20
Ewidencja gruntów; Geodezja i kartografia
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia NSA Mirosław Wincenciak (spr.) Sędzia NSA Marian Wolanin po rozpoznaniu w dniu 15 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.P. i P.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 874/19 w sprawie ze skargi M.P. i P.P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w [...] z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie wprowadzenia zmian w operacie ewidencji gruntów i budynków 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w [...] z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...]; 2. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w [...] na rzecz M.P. i P.P. kwotę 800 (osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 11 grudnia 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 874/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, dalej również jako "WSA", oddalił skargę M.P. i P.P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w [...], dalej jako "WINGiK", z dnia [...] czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie wprowadzenia zmian w operacie ewidencji gruntów i budynków. U podstaw rozstrzygnięcia Sądu I instancji legły następujące ustalenia oraz ocena prawna
Decyzją WINGiK z dnia [...] czerwca 2019 r., utrzymano w mocy orzeczenie Starosty [...] znak: [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r. orzekającej o wprowadzeniu zmiany w operacie ewidencji gruntów i budynków w obrębie [...], miasto Z., polegającej na zmianie przebiegu granic i powierzchni działek nr: [...], [...], [...], [...] i [...] zgodnie z załącznikiem graficznym stanowiącym integralną część tej decyzji.
W uzasadnieniu wyroku WSA wskazał, że wprowadzenie zmiany w operacie ewidencji gruntów i budynków obrębu [...], nastąpiło w trybie aktualizacji informacji zawartych w operacie ewidencji gruntów i budynków, o którym mowa w art. 24 ust. 2a i 2b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2019 r. poz. 725 ze zm.), dalej jako "p.g.k.". Zaznaczył przy tym, że niezgodność danych ewidencyjnych w przedmiotowej sprawie jest oczywista, bowiem wynika wprost z dokumentów już istniejących i włączonych do zasobu geodezyjnego i kartograficznego. WSA zgodził się ze stanowiskiem organu odwoławczego, że skoro dotychczasowy przebieg spornej granicy jest błędny i nie wynika z dokumentów, o których mowa w § 36 rozporządzenia, a dotychczasowe materiały źródłowe pozwalają na określenie nowego numerycznego opisu granic w sposób, o którym mowa w § 61 rozporządzenia, to należało dokonać stosownych zmian w drodze decyzji administracyjnej. Ponadto w jego ocenie zasadnie również przyjęto, że dokumentacja geodezyjna wpisana do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w dniu [...] kwietnia 2019 r., pod identyfikatorem [...], pozwala usunąć popełniony wcześniej błąd i jest ona wystarczającą podstawą do aktualizacji operatu ewidencyjnego, w celu sprostowania błędnych danych. WSA uznał też, że wniosek o aktualizację informacji zawartych w operacie ewidencji gruntów i budynków złożony przez podmiot, który nie był właścicielem działki w dacie powstania błędu w operacie, ale obecnie legitymuje się prawem własności nieruchomości nabytym w drodze jej zasiedzenia, uznać należy za dopuszczalny i podlegający merytorycznemu rozpatrzeniu przez organy administracji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty