Wyrok NSA z dnia 23 września 2020 r., sygn. II OSK 1224/20
Ochrona przyrody
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 9 października 2019 r., sygn. akt II SA/Lu 455/19 w sprawie ze skargi K. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2019 r., nr [...] w przedmiocie opłaty za usunięcie drzew oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 9 października 2019 r., sygn. akt II SA/Lu 455/19, oddalił skargę K. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2019 r., nr [...], w przedmiocie opłaty za usunięcie drzew.
Wyrok został podjęty w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Burmistrz Miasta [...] (zwany dalej: "Burmistrzem") decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r. zezwolił Spółce na usunięcie 192 sztuk drzew z terenu działek nr [...] ark. [...] w T., ustalił opłatę za usunięcie 68 sztuk drzew w wysokości 486.424,14 zł, zobowiązał wnioskodawcę do nasadzenia 71 szt. drzew liściastych i 71 szt. krzewów liściastych na terenie ww. nieruchomości oraz 50 szt. drzew liściastych na gruntach będących własnością Miasta T. do 31 maja 2013 r., odroczył termin uiszczenia opłaty na okres 3 lat.
Po zawiadomieniu ze strony Spółki o wykonaniu nasadzeń, wszczęto postępowanie w sprawie umorzenia należności z tytułu opłaty. W toku postępowania przeprowadzono oględziny, w trakcie których stwierdzono, że na terenie ww. działek rosną 4 szt. krzewów oraz 8 szt. drzew, które zachowały żywotność, nasadzone zgodnie z przedmiotową decyzją. Stwierdzono brak 63 szt. drzew oraz 67 szt. krzewów. Drzewa i krzewy, które zachowały żywotność nie były zaopatrzone w słupki stabilizujące lub barierki ochronne. W pasach drogowych ulic położonych na terenie miasta stwierdzono łącznie 32 sztuki drzew, które zachowały żywotność.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty