08.12.2020

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2020 r., sygn. I OSK 1765/18

Jeżeli spełnione są przesłanki zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, o jakich mowa w art. 136 ust. 3 w zw. z art. 137 u.g.n., podstawą odmowy zwrotu może być zbycie nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego z pominięciem procedury przewidzianej w art. 136 ust. 1 i 2 u.g.n.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. P. i B. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 30 stycznia 2018 r. sygn. akt II SA/Gd 477/17 w sprawie ze skargi H. P. i B. G. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z 30 stycznia 2018 r., II SA/Gd 477/17, oddalił skargę H. P. i B. G. na decyzję Wojewody Pomorskiego z [...] maja 2017 r., nr [...], którą uchylono decyzję Prezydenta Miasta G. z [...] listopada 2015 r., nr [...] i odmówiono zwrotu prawa własności nieruchomości położonej w G. oznaczonej jako działka nr [...] o pow. 10 744 m2, będącej własnością Gminy Miasta G. w użytkowaniu wieczystym P. z siedzibą w W., zgodnie z przysługującymi udziałami w prawie do spadku po wywłaszczonym B. P., tj. w zakresie ¼ prawa udziału w spadku przysługującym H. P. oraz w zakresie ¼ prawa udziału w spadku przysługującym B. G.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Wojewoda wskazał, że spadkobiercy wywłaszczonego właściciela mogą domagać się jedynie zwrotu przysługującego im udziału w wywłaszczonej nieruchomości. Wojewoda stwierdził, że materiał dowodowy sprawy wskazuje na celowe i intencjonalne działanie P., Polskiej Akademii Nauk - Instytutu Maszyn Przepływowych oraz Urzędu Miasta w G. na przestrzeni lat, które skutkowało oraz nadal skutkuje realizacją celu wywłaszczenia. Od 29 sierpnia 1984 r. przedmiotowa nieruchomość w sposób ciągły do dnia dzisiejszego jest w użytkowaniu P. z siedzibą w W. Dokonując tej oceny Wojewoda uwzględnił, że decyzją Urzędu Miejskiego w G. z [...] sierpnia 1984 r., nr [...], przekazano z dniem 1 października 1984 r. w użytkowanie nieodpłatne na czas do 31 grudnia 1990 r. P.- Wojewódzkiemu Zarządowi w G. teren niezabudowany, położony w G. - M., obejmujący działkę nr [...] o pow. 10744 m2 na cele czasowego pracowniczego ogrodu działkowego, a aktem notarialnym z 28 lutego 2001 r., sprostowanym aktem notarialnym z 2 kwietnia 2001 r., Gmina G. oddała w użytkowanie wieczyste na rzecz P. z siedzibą w W. m.in. działkę nr [...]. Prawo to ujawniono w księdze wieczystej w dniu 18 maja 2001 r. Od 1984 r. P. wykorzystuje przedmiotową działkę na cele związane z funkcjonowaniem ogrodów działkowych. Wojewoda wskazał jednocześnie, że Gmina Miasta G. straciła władztwo nad przedmiotową nieruchomością oddając ją w użytkowanie wieczyste. Zasadne było uprzednie przeprowadzenie postępowania w celu ustalenia, czy cel wywłaszczenia został zrealizowany. Gdy okaże się bowiem, że prawo własności do nieruchomości nie należy już do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, ale w wyniku postępowania dowodowego organ I instancji stwierdzi, że cel wywłaszczenia został zrealizowany, to podstawą odmowy zwrotu nie może być brak faktycznego władztwa lecz realizacja celu wywłaszczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty