Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2020 r., sygn. II OSK 2364/18
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 maja 2018 r. sygn. akt II SA/Gd 98/18 w sprawie ze skargi Prokuratora Okręgowego w S. na uchwałę Rady Miasta S. z dnia 25 stycznia 2006 r. nr ... w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 maja 2018 r. sygn. akt II SA/Gd 98/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu skargi Prokuratora Okręgowego w S. na uchwałę Rady Miasta S. z dnia 25 stycznia 2006 r. nr ... w sprawie regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.
W motywach rozstrzygnięcia Sąd dokonując kontroli legalności zaskarżonej uchwały doszedł do przekonania, że zakwestionowane przez skarżącego Prokuratora przepisy tego aktu w sposób istotny naruszają prawo.
Sąd zgodził się ze skarżącym Prokuratorem, że wprowadzając w § 1 ust. 2 lit. e) Uchwały ... definicję "przedsiębiorstwo", Rada Miejska w S. bez upoważnienia ustawowego dokonała niedopuszczalnej modyfikacji definicji ustawowej. Porównując określenie tego pojęcia wprowadzonego w § 1 regulaminu z ustawową definicją zawartą w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2017 r. poz. 328 ze zm.) Sąd stwierdził, że organ stanowiący gminy wprowadził nową definicję, tj. "przedsiębiorstwo", podczas gdy w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zdefiniowano "przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne".
Sąd nie zgodził się z wyrażonym w odpowiedzi na skargę poglądem, że wprowadzone powtórzenia mają na celu charakter edukacyjny, zapewniając jej adresatom wiedzę o całości regulacji w danej sprawie. Nadto, zdaniem Sądu, zamieszczenie w regulaminie tak swoiście zredagowanej definicji przedsiębiorstwa spowodowało, że znalazła ona zastosowanie tylko do jednego podmiotu świadczącego usługi na terenie gminy S. (tj. spółki z o.o. Wodociągi S.), podczas gdy regulamin obejmować powinien wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Poprzez taką modyfikację regulamin stracił cechy aktu generalnego i stał się de facto aktem normującym zasady funkcjonowania konkretnej jednostki organizacyjnej (por. wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 marca 2007 r. sygn. akt II SA/Wr 745/06, LEX nr 285125).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty