18.12.2020

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2020 r., sygn. I OSK 2479/20

Im bardziej ogólne są postanowienia planu miejscowego w zakresie dopuszczalności inwestycji o charakterze publicznym, tym większy margines swobody dla starosty w toku postępowania z art. 124 u.g.n.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] S.A. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 27 kwietnia 2020 r. sygn. akt II SA/Bd 313/20 oddalającego sprzeciw [...] S.A. z siedzibą w G. od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] 2020 r. nr [...] w przedmiocie ograniczenia korzystania z nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z 27 kwietnia 2020 r., na podstawie art. 151a § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm., dalej: p.p.s.a.), oddalił wniesiony przez [...] S.A. z siedzibą w G. sprzeciw od decyzji Wojewody [...] z [...] 2020 r. uchylającej w całości w oparciu o art. 138 § 2 k.p.a. decyzję Starosty W. z [...] 2019 r. o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości położonej w obrębie S. gmina K., [...] poprzez udzielenie zezwolenia [...] S.A. na wymianę przewodów linii napowietrznej i dwóch słupów SN-15 kV oraz ustaleniu obowiązku i warunków jej udostępnienia inwestorowi.

Decyzja kasacyjna Wojewody [...] podważała dopuszczalność wydania decyzji na podstawie art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 65, dalej: u.g.n.) wobec braku zbadania przez organ I instancji zgodności inwestycji z zapisami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tj. czy jej lokalizacja została w tym planie wyraźnie wskazana. Jak zauważył Wojewoda, organ I instancji stwierdził jedynie, że "dopuszczalność wymiany przewodów linii lapowietrznej oraz dwóch słupów [...] wynika z uchwały Rady Gminy w K. [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego [...]". Wobec tego, zdaniem Wojewody, ocena organu I instancji tego elementu przesłanek umożliwiających zastosowanie trybu zapisanego w art. 124 u.g.n. nosi znamiona oceny dowolnej niepopartej właściwym ustaleniem stanu faktycznego sprawy. Wojewoda zwrócił uwagę, że inwestor we wniosku powołuje się jedynie na ogólne zapisy miejscowego planu (§ 14), gdzie ustalono zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej. Brak wskazania, że inwestycja celu publicznego objęta zaskarżoną decyzją, w tym jej przebieg, został ujęty w zapisach tego planu. Wymaga to wyjaśnienia przez organ I instancji. Wojewoda podniósł, że ogólne zapisy planu (§ 14) dotyczą także działki nr [...]. Zapisy te mogą być jednak podstawą do realizowania wskazanych inwestycji po uzyskaniu zgody właściciela w zwykłym trybie. Instytucja wskazana w art. 124 u.g.n. ustala zaś szczególny tryb pozyskania tytułu prawnego do terenu i wymaga by dana inwestycja miała charakter celu publicznego, co musi wynikać także z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, a przebieg takiej inwestycji musi być w tych dokumentach wyraźnie zaznaczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne