Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2020 r., sygn. II OSK 2048/20
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 grudnia 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 857/19 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Ś. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia 6 sierpnia 2019 r. nr ... w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 grudnia 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 857/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, oddalił skargę A. P. na decyzję S. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia 6 sierpnia 2019 r. nr ... w przedmiocie choroby zawodowej.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że kontroli podlegała decyzja S. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z 6 sierpnia 2019 r., którą utrzymano w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w R. S. z 10 lutego 2017 r. odmawiającą stwierdzenia u strony choroby zawodowej pod postacią przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy, przewlekłego zapalenia okołostawowego barku wymienionego w pozycji ... wykazu chorób zawodowych stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 września 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2013 r. poz.1367).
Skarżący był badany w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w K., Poradni Chorób Zawodowych w S. Lekarze specjaliści w opinii z 15 lipca 2016 r. w oparciu o wskazany w aktach opis wykonywanych przez skarżącego czynności, ocenionych jako praca w narażeniu, stwierdzili, że od czerwca 2014 r. skarżący korzysta z świadczeń emerytalnych, zaś w 2015 r. zgłosił się do poradni ortopedycznej ze względu na nasilenie dolegliwości bólowych. W wyniku przeprowadzonego w czerwcu 2015 r. badania MR prawego stawu barkowego ujawniono zmiany zwyrodnieniowe wytwórcze w obrębie barku z naderwaniem ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Nadto badany przeszedł w kwietniu 2015 r. zawał mięśnia sercowego i jest po angioplastyce naczyń wieńcowych i inplantacji stendu. Lekarze orzecznicy nie stwierdzili dostatecznych podstaw do rozpoznania u badanego choroby zawodowej, a to ze względu na uraz barku prawego w lutym 2014 r. oraz nasilenie dolegliwości bólowych już po zakończeniu pracy zawodowej. Stanowisko to zostało potwierdzone w opinii z 11 stycznia 2017 r. i 26 czerwca 2018 r. oraz z 27 lipca 2018 r. (wydane już po wyroku WSA w Gliwicach z 18.12.2017 r.), w której podkreślono, że zmiany zwyrodnieniowe - wytwórcze rozpoznane są wśród całej populacji, w tym osób nie pracujących fizycznie. W toku postępowania lekarze orzecznicy odnosząc się do wywiadu z badanym podawali, że doznał on urazu prawego barku w lutym 2014 r. w pracy, jednakże nie zgłosił tego zdarzenia jako wypadek w pracy, nie posiadał żadnej dokumentacji medycznej, nie korzystał ze zwolnienia od świadczenia pracy z tego tytułu. Okoliczność ta jedynie została odnotowana w dokumentacji, nie mogła mieć natomiast decydującego wpływu na wnioski końcowe opinii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty