29.01.2020 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 29 stycznia 2020 r., sygn. I OSK 1842/18

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. Ś. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 marca 2018 r. sygn. akt IV SAB/Po 89/17 o odrzuceniu skargi J. Ś. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu w przedmiocie braku złożenia propozycji służby postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z 8 marca 2018 r., sygn. akt IV SAB/Po 89/17, odrzucił skargę J. Ś. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu w przedmiocie braku złożenia propozycji służby.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu (dalej jako: "DIAS") pismem z 25 kwietnia 2017 r. złożył skarżącemu, na podstawie art. 165 ust. 7 ustawy z 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948, z późn. zm.; dalej jako: "PwKAS"), propozycję określającą warunki zatrudnienia w ramach korpusu służby cywilnej. W dniu 23 maja 2017 r. skarżący złożył oświadczenie o przyjęciu tej propozycji.

Sąd I instancji podkreślił, że zgodnie z brzmieniem skargi, jej przedmiotem jest bezczynność DIAS w zakresie nie przedstawienia skarżącemu propozycji służby w Służbie Celno-Skarbowej w KAS i żądanie zobowiązania organu do złożenia propozycji służby. Również w piśmie procesowym z 6 marca 2018 r. skarżący powtórzył, że zarzuca organowi bezczynność wyrażającą się w braku złożenia propozycji pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej w KAS, pomimo istnienia ku temu ustawowego obowiązku, oraz wniósł o zobowiązanie organu do przedstawienia propozycji służby. W piśmie tym domagał się również - alternatywnie - zobowiązania organu do wydania decyzji o zwolnieniu ze służby, jednakże taka modyfikacja treści żądania nie mogła odnieść zamierzonego skutku. Sąd I instancji uznał, że przepisy ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1369, z późn. zm.; dalej jako: "p.p.s.a.") nie przewidują możliwości modyfikacji treści skargi poprzez zastąpienie pierwotnego jej przedmiotu (tu: bezczynność w przedstawieniu propozycji służby) innym przedmiotem (tu: bezczynność w wydaniu decyzji w sprawie zwolnienia ze służby). Nie istnieje wobec tego możliwość uznania, że przedmiotem rozpoznawanej skargi jest bezczynność organu polegająca na braku innego działania, niż określone w skardze. Zgodnie z zasadą skargowości, wskazanie przez stronę zaskarżonego organu i działania (ewentualnie: bezczynności), którego skarga dotyczy, są dla sądu wiążące.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty