17.01.2020 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 17 stycznia 2020 r., sygn. I OSK 1759/18

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 lutego 2018 r. sygn. akt IV SAB/Gl 299/17 odrzucające skargę M. B. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. w przedmiocie braku złożenia propozycji służby postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach postanowieniem z dnia 15 lutego 2018 r. sygn. akt IV SAB/Gl 299/17, na podstawie art. 58 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2017, poz. 1369 ze zm.) dalej zwanej "p.p.s.a.", odrzucił skargę M. B. na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. w przedmiocie braku złożenia propozycji służby.

W uzasadnieniu wskazano, że funkcjonariuszka Służby Celno-Skarbowej M. B. 19 maja 2017 r. otrzymała od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. propozycję pracy, złożoną w trybie art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. 2016, poz. 1948 ze zm.) dalej zwanej "p.w. KAS". Propozycję tę przyjęła. Niezależnie od tego złożyła skargę do WSA w Gliwicach na bezczynność Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. polegającą na braku złożenia propozycji służby w Służbie Celno-Skarbowej. Podniosła, że organ miał obowiązek prawny wynikający z art. 165 ust. 7 p.w. KAS złożenia jej propozycji służby, była bowiem funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej.

W odpowiedzi na skargę Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K. wskazał na brak właściwości sądu administracyjnego w sprawie.

W ocenie Sądu pierwszej instancji brak jest podstaw do zaliczenia bezczynności Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. w zakresie przedłożenia propozycji służby do katalogu bezczynności, czy też przewlekłego prowadzenia postępowania określonego w art. 3 § 2 pkt 8 i 9 p.p.s.a., które można zaskarżyć do sądu administracyjnego. Wyjaśniono, że brak jest możliwości zobowiązania organu do złożenia dotychczasowemu funkcjonariuszowi celnemu propozycji określającej nowe warunki pełnienia służby, gdyż w tym zakresie ustawodawca pozostawił organom swobodę wyboru. Zdaniem Sądu skoro organ nie był zobowiązany do złożenia propozycji służby, to tym samym nie istnieje możliwość postawienia mu skutecznego zarzutu bezczynności w tym zakresie, bowiem skarga na bezczynność jest dopuszczalna wyłącznie gdy na podstawie obowiązujących przepisów prawa organ był zobowiązany do rozstrzygnięcia sprawy w jednej z form wymienionych w art. 3 § 2 pkt 1-4 p.p.s.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty