Wyrok NSA z dnia 14 października 2020 r., sygn. II OSK 2296/20
Wodne prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak po rozpoznaniu w dniu 14 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. K. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 925/20 w sprawie ze sprzeciwu B. K. B. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w W. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 20 lutego 2020 r. nr ... w przedmiocie legalizacji wykonania bez pozwolenia wodnoprawnego urządzenia wodnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 maja 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 925/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił sprzeciw B. K. B. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w W. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 20 lutego 2020 r. nr ... w przedmiocie legalizacji wykonania bez pozwolenia wodnoprawnego urządzenia wodnego.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, że wbrew twierdzeniom skarżącego, decyzja organu pierwszej instancji została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, tj. art. 7 i 77 § 1 i 80 kodeksu postępowania administracyjnego, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Zdaniem Sądu, zasadnie uznał organ odwoławczy, że brak jest możliwości weryfikacji prawidłowości ustaleń dokonanych przez organ pierwszej instancji. Wady zaistniałe w toku prowadzonego postepowania dowodowego przez organ pierwszej instancji nie mogą być w ocenie Sądu uzupełnione na etapie odwoławczym, albowiem w sprawie zachodzi koniczność nie tylko uzupełnienia materiału ale również wszechstronnego i wnikliwego przeanalizowania inwestycji prowadzonej przez skarżącego.
Sąd wskazał, że analiza materiału dowodowego w sprawie prowadzi do wniosku, że prawidłowe jest ustalenie organu odwoławczego, że dołączona do operatu wodnoprawnego na legalizacje zbiornika mapa sytuacyjno-wysokościowa z przebudową drenowanią w związku z legalizacją zbiornika wodnego nie zawiera zasięgu oddziaływania, w tym promienia zasięgu leja depresji. Sąd argumentował, że słusznie wskazał organ odwoławczy, że wskazanie zasięgu oddziaływania w części graficznej operatu jest niezbędne do zweryfikowania danych dotyczących stanu prawnego nieruchomości pozostających w zasięgu oddziaływania, a tym samym ustalenia stron postępowania. Nadto konieczne jest wyjaśnienie rozbieżności dotyczącego oddziaływania zbiornika na grunty sąsiednie. Z jednej bowiem strony, co zasadnie powołał organ, w aktach sprawy znajduje się materiał dowodowy (operat wodnoprawny), z którego wynika, że zbiornik nie będzie oddziaływał na grunty sąsiednie. Również w złożonej opinii dot. warunków gruntowo-wodnych w obrębie upraw jabłoni na działce nr ew. ... w podsumowaniu stwierdzono, że analizowany zbiornik retencyjny śródpolny nie wpływa i nie będzie wpływał ujemnie na uprawy jabłoni karłowatych przy max. zaleganiu lustra wody na rzędnej 178,30 m npm, ale w dalszej części opinii wskazano, że pierwszym ewentualnym negatywnym symptomem oddziaływania zbiornika na uprawy jabłoni będzie zaobserwowanie obumierania (poprzez przyduchę) drzewostanu zlokalizowanego w jego bezpośrednim sąsiedztwie, tj. na działce ... i .... Tak więc, w ocenie Sądu, wbrew twierdzeniom skarżącego opinia nie jest jednoznaczna, nie wykluczono w niej możliwości negatywnego oddziaływania zbiornika na uprawy jabłoni. Co prawda opinia dotyczyła tylko działek nr ... i ... stanowiących własność skarżącego, ale w toku całego postępowania, materiał dowodowy był kwestionowany przez uczestnika postępowania J. P., który wskazywał na błędy w operacie wodnoprawnyn, błędne przyjęcie rzędnej lustra wody w zbiorniku, jak również negatywne oddziaływanie zbiornika na jego grunty położone w sąsiedztwie, na których zalewane są jego drzewka owocowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty