23.09.2020

Wyrok NSA z dnia 23 września 2020 r., sygn. II OSK 1874/20

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak po rozpoznaniu w dniu 23 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "F." z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 marca 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 3104/19 w sprawie ze sprzeciwów "F." z siedzibą w W., M. M., E. M.-B., Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "B." z siedzibą w W., Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "S." z siedzibą w W., Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniową Pracowników P. z siedzibą w W. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z 21 listopada 2019 r. nr ... w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 marca 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 3104/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił sprzeciwy "F." z siedzibą w W., M. M., E. M.-B., Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "B." z siedzibą w W., Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Spółdzielnia M." z siedzibą w W., Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniową P. z siedzibą w W. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z 21 listopada 2019 r. nr ... w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że organ odwoławczy wyjaśnił, że ocena prawna wyrażona w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. akt IV SA/Wa 794/18 z 10 maja 2018 r. miała dla organu charakter wiążący. Zdaniem Sądu, organ dokonując zaleconej przez sąd oceny zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego prawidłowo uznał, że nie jest możliwe merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy w postępowaniu odwoławczym.

Sąd argumentował, że uzasadnienie poprzednio wydanej decyzji w zakresie oceny materiału dowodowego było tak lakoniczne i tak sformułowane, że Sąd dokonujący kontroli decyzji uznał, że decyzja została wydana z naruszeniem art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2020 nr 0 poz 256). Wynikało z niego, że organ w sprawie stwierdził istotne braki w zakresie postępowania wyjaśniającego dotyczącego analizy architektoniczno-urbanistycznej, ponieważ brak jest danych w zakresie wartości odnoszących się do zabudowy w obszarze analizowanym, dotyczących każdej poszczególnej, istniejącej zabudowy (wysokości, szerokości elewacji, wskaźnika zabudowy, kształtu dachu, nachyleń), także przedstawienia wyliczeń dotyczących wartości określonych dla planowanej zabudowy - średnie i te dotyczące odstąpienia, które w przedmiotowej sprawie organ zastosował.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne