23.09.2020

Wyrok NSA z dnia 23 września 2020 r., sygn. II OSK 3926/19

Ochrona zdrowia

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak po rozpoznaniu w dniu 23 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 czerwca 2019 r. sygn. akt VII SA/Wa 413/19 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 7 grudnia 2018 r. znak ... w przedmiocie umorzenia postępowania 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia kasztów postów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 czerwca 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 413/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. B. na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta z dnia 7 grudnia 2018 r. znak ... w przedmiocie umorzenia postępowania.

W ocenie Sądu pierwszej instancji, zaskarżona decyzja została oparta na prawidłowych ustaleniach faktycznych, do których zastosowano właściwe przepisy prawa materialnego i dokonano prawidłowej ich wykładni. Rzecznik wziął przy tym pod uwagę ocenę Naczelnego Sądu Administracyjnego przedstawioną w wyroku z 5 września 2017 r. sygn. akt II OSK 1015/17. Materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania nie potwierdził zarzutów skargi w zakresie zorganizowanych działań Szpitala w celu ograniczenia prawa pacjentów do informacji o prawach pacjenta, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy.

Zdaniem Sądu, uwzględniając obszerne ustalenia faktyczne poczynione w toku postępowania - z uwzględnieniem oceny Naczelnego Sądu Administracyjnego przedstawionej w wyroku z dnia 5 września 2017 r. - prawidłowo Rzecznik stwierdził, iż Szpital nie stosował praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów w rozumieniu art. 59 ust. 1 pkt 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Z ustaleń Rzecznika Praw Pacjenta wynika bowiem, że w całym okresie działalności Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, w tym w okresie hospitalizacji skarżącej - pacjenci, ich przedstawiciele ustawowi, opiekunowie prawni lub faktyczni tych osób byli informowani o możliwości korzystania z pomocy Rzecznika, między innymi, poprzez informacje zamieszczone na tablicach informacyjnych na wszystkich oddziałach Szpitala wskazujące dni, godziny i miejsca przyjęć, stosownie do art. 10a ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego i § 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 stycznia 2006 r. w sprawie szczegółowego trybu i sposobu działania Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego (dalej rozporządzenie). Niezależnie informacja ta była umieszczona na tablicy w izbie przyjęć.

Sąd uznał, że nie sposób również zakwestionować i w konsekwencji podważyć wartości dowodowej zeznań złożonych przez pełniącą w tym okresie obowiązki Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego - E. K. - na rozprawie przeprowadzonej w dniu 19 listopada 2014 r., którym Sąd Okręgowy w G. dał wiarę oddalając powództwo A. B. przeciwko Szpitalowi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne