Wyrok NSA z dnia 17 września 2020 r., sygn. I OSK 242/20
Suma informacji prostych, w zależności od wiążącej się z ich pozyskaniem wysokości nakładów jakie musi ponieść organ, czasochłonności jej pozyskania, liczby zaangażowanych pracowników, może być potraktowana jako informacja przetworzona, o jakiej mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 września 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 615/19 w sprawie ze skargi D.C. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 września 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 615/19 oddalił skargę D.C. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej.
Do wydania wyroku doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Pismem z dnia [...] kwietnia 2018 r. D.C. zwrócił się do Prezesa Sądu Apelacyjnego w [...], w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1764 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływanej jako "u.d.i.p.", o udostępnienie informacji "jakie czynności administracyjno - techniczne wykonywał Sąd Apelacyjny Wydział Karny w [...] w grudniu 2017 r.". W piśmie z dnia [...] maja 2018 r. wnioskodawca sprecyzował, że domaga się informacji na temat tego, czy Sąd Apelacyjny - Wydział Karny w okresie od dnia 1 października do 31 grudnia 2017 r. "wykonał czynności administracyjno - techniczne polegające na wydaniu zarządzenia w przedmiocie doprowadzenia oskarżonego na jednorazowe badanie lekarskie do specjalisty, a następnie poprzez użycie środków przymusu bezpośredniego lub pod groźbą ich użycia przymusowo doprowadził tę osobę na wyznaczone czynności procesowe?". Z uwagi na nieudzielenie przez wnioskodawcę odpowiedzi na wezwanie obejmujące wykazanie powodów, ze względu na które udostępnienie informacji przetworzonej jest szczególnie istotne dla interesu publicznego, Prezes Sądu Apelacyjnego w [...] decyzją z dnia [...] lipca 2018 r. odmówił D.C. udostępnienia wnioskowanej informacji publicznej. Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] stycznia 2019 r., po rozpoznaniu odwołania D.C. od ww. decyzji Prezesa Sądu Apelacyjnego w [...], utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu wydanej decyzji podniesiono, że brak było podstaw do przetworzenia żądanej informacji publicznej według kryteriów wskazanych przez skarżącego, bowiem nie wykazał on szczególnie istotnego interesu publicznego uzasadniającego dokonanie przetworzenia. Prawdopodobnym jest, że żądane informacje są niezbędne jedynie dla celów prywatnych skarżącego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty