Wyrok NSA z dnia 23 kwietnia 2020 r., sygn. II OSK 1950/19
Zagospodarowanie przestrzenne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędziowie: sędzia del. WSA Piotr Broda sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2019 r., sygn. akt II SA/Wr 740/18 w sprawie ze skargi A. O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] sierpnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności postanowienia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 lutego 2019 r., sygn. akt II SA/Wr 740/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w punkcie pierwszym oddalił skargę A. O. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, z dnia [...] sierpnia 2018 r., nr SKO [...], w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności postanowienia. W punkcie drugim wyroku Sąd przyznał na rzecz adwokata wynagrodzenie z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł A. O, reprezentowany przez pełnomocnika z urzędu. Wyrok zaskarżył w zakresie oddalenia skargi. Zarzucił naruszenie prawa procesowego, mające istotny wpływ na wynik postępowania, tj. art. 145 § 1 pkt 1 lit. c P.p.s.a. w zw. z art. 7 K.p.a., art. 9 K.p.a. i 61a § 1 K.p.a. poprzez nieuwzględnienie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu skargi w sytuacji, gdy postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2018 r. zostało wdane z naruszeniami przepisów postępowania administracyjnego mającymi istotny wpływ na wynik sprawy tj.: art. 7 K.p.a., art. 9 K.p.a. i art. 61a § 1 K.p.a. poprzez ich niewłaściwe zastosowane przez organ i nienależyte oraz niewyczerpujące poinformowanie strony o okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy, co ostateczne doprowadziło do błędnego ustalenia praw i obowiązków strony, będących przedmiotem postępowania administracyjnego i błędnego przyjęcia za stroną, pomimo iż strona niezrozumiała swoich praw i obowiązków, iż strona domaga się wyłącznie stwierdzenia nieważności postanowienia organu pierwszej instancji, podczas gdy prawidłowa wykładnia wyżej wskazanych przepisów prowadzi do wniosku, iż obowiązkiem organu było jasne poinformowanie strony — kierując się jej słusznym interesem społecznym i obywatelskim, i wskazanie, iż takie doprecyzowanie żądania przez stronę doprowadzi do odmowy wszczęcia postępowania przez organ; ponadto organ winien przyjąć, iż strona domaga się stwierdzenia nieważności postanowieniem tak organu pierwszej instancji, jak i organu drugiej instancji, albowiem taki wniosek można wyprowadzić z kierowanych do organu pism.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty