Wyrok NSA z dnia 12 maja 2020 r., sygn. I OSK 1009/19
Oświata
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) sędzia NSA Małgorzata Pocztarek po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Burmistrza Miasta C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 października 2018 r. sygn. akt III SA/Kr 403/18 w sprawie ze skargi M. S. na zarządzenie Burmistrza Miasta C. z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej nr [...] z Oddziałami Integracyjnymi im. S. w C. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 11 października 2018 r., III SA/Kr 403/18, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. S. na zarządzenie Burmistrza Miasta C. z [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej nr [...] z Oddziałami Integracyjnymi im. S. w C. stwierdził nieważność zaskarżonego zarządzenia.
W uzasadnieniu Sąd I instancji podał, że zaskarżonym zarządzeniem Burmistrz Miasta C., działając na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.; dalej jako: "u.s.g.") oraz art. 66 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59 ze zm.; dalej jako: "ustawa"), po zasięgnięciu opinii Małopolskiego Kuratora Oświaty, odwołał skarżącego ze stanowiska dyrektora szkoły z dniem 1 marca 2018 r., bez wypowiedzenia. Organ wskazał, że w związku z kontrolą doraźną przeprowadzoną w dniach od 4 stycznia 2018 r. do 12 stycznia 2018 r. przez zespół kontrolny Urzędu Miejskiego w C. dokonano porównania stanu faktycznego ze stanem ewidencyjno-księgowym wybranej grupy sprzętów elektronicznych w szkole oraz zweryfikowano stosowane w szkole zasady gospodarowania sprzętem elektronicznym. Kontrola ta poprzedzona była przeprowadzoną w grudniu 2017 r., przez pracowników Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w C., weryfikacją stanu rzeczywistego przenośnych sprzętów z dokumentacją księgową z okresu od 1 stycznia 2014 r. do 12 grudnia 2017 r. W trakcie tej weryfikacji stwierdzono szereg uchybień, polegających w szczególności na braku sprzętów lub użytkowaniu w szkole sprzętów nieujętych w ewidencji księgowej, czy też braków numerów inwentarzowych na sprzętach. W ocenie organu nieprawidłowości w gospodarowaniu mieniem wskazują, że skarżący nie sprawuje należytej kontroli nad posiadanym przez szkołę majątkiem. Sposób wykonywania przez niego obowiązków dyrektora w zakresie gospodarowania mieniem szkoły wskazuje na zaniedbania w organizacji pracy szkoły, co daje podstawy do kwalifikacji niedopełnienia obowiązków przez dyrektora szkoły i powoduje destabilizację pracy szkoły, a tym samym zachodzi zagrożenie interesu publicznego wyrażającego się koniecznością prawidłowego funkcjonowania placówki oświatowej oraz naruszenia prawidłowych relacji pomiędzy dyrektorem szkoły, a nauczycielami i innymi pracownikami szkoły.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty