Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2020 r., sygn. I OSK 3282/19
Równoważnik pieniężny, o którym mowa w art. 92 ust. 1 ustawy o Policji, ma charakter kompensacyjny i - jeżeli funkcjonariusz nie posiada lokalu - jest on surogatem zasadniczego uprawnienia funkcjonariusza, którym jest prawo do otrzymania lokalu mieszkalnego w naturze.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) sędzia NSA Zygmunt Zgierski sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 sierpnia 2019 r. sygn. akt II SA/Sz 440/19 w sprawie ze skargi P. M. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z dnia [...] 2019 r., nr [...] w przedmiocie równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego 1. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Miejskiego Policji w [...] z dnia [...] 2018 r., nr [...]; 2. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie na rzecz P. M. kwotę 697 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 14 sierpnia 2019 r., na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302, ze zm., dalej: p.p.s.a.), oddalił skargę P. M. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z [...] 2019 r. utrzymującą w mocy decyzję Komendanta Miejskiego Policji w [...] z [...] 2018 r. o odmowie przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.
Decyzje o odmowie ustalenia uprawnień do równoważnika pieniężnego, o którym mowa w art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2013 r. poz. 161) zostały wydane wobec ustalenia, że P.M.- funkcjonariuszka Policji mianowana do służby stałej [...] 2017 r., pełniąca służbę w Komendzie Miejskiej Policji w [...], mieszka wraz z małżonkiem i dwiema córkami w mieszkaniu służbowym męża. Prawo zakwaterowania męża w mieszkaniu służbowym w [...] wynikało z decyzji Dyrektora Oddziału Regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w [...] z [...] 2012 r. wydanej na podstawie art. 24 ust. 1 w zw. z art. 21 ust. 1, 2 i 4 oraz art. 26 ust. 1, 3 i 5 oraz art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2010 r. Nr 206, poz. 1367). Powyższy lokal nie zapewnia rodzinie odpowiednich norm powierzchni mieszkaniowej. Organ odwoławczy podkreślił, że stawka czynszu za 1 m2 użytkowanego przez wnioskodawczynię lokalu mieszkalnego jest niższa od stawki obowiązującej na terenie Gminy Miasta [...]. W orzecznictwie zaś przyjmuje się, że celem równoważnika za brak lokalu mieszkalnego jest umożliwienie pokrycia przez policjanta kosztów wynajmu bądź też używania cudzego lokalu na podstawie innej odpłatnej umowy. Organ odwoławczy podkreślił zatem, że mąż P. M. otrzymał z zasobów Agencji Mienia Wojskowego przydział do służbowego lokalu mieszkalnego w [...] (w miejscu pełnienia służby zainteresowanej), w którym małżonkowie zamieszkują wraz z małoletnimi córkami i nie ponoszą zwiększonych opłat związanych z eksploatacją ww. lokalu mieszkalnego. W tej sytuacji organ uznał, że jeżeli policjant wyraża zgodę na posiadanie w miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego niespełniającego norm zaludnienia, równoważnik pieniężny mu nie przysługuje. Nie ma wówczas znaczenia, czy lokal taki policjant uzyskał z zasobów policji, czy w jakikolwiek inny sposób.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty