Wyrok NSA z dnia 5 lutego 2020 r., sygn. I OSK 3715/18
Dostęp do informacji publicznej
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędziowie: sędzia NSA Mirosław Wincenciak sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 lutego 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 maja 2018 r. sygn. akt II SA/Sz 887/16 w sprawie ze skargi B. W. na decyzję S. Spółki z o.o. z siedzibą w S. z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną. 2
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 17 maja 2018 r., sygn. II SA/Sz 887/16, oddalił skargę B. W. na decyzję S. Spółki z o.o. z siedzibą w S. z [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie udostępnienie informacji publicznej.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
B. W. (dalej jako "skarżący") 10 maja 2015 r., za pośrednictwem poczty elektronicznej, zwrócił się do S. sp. z o.o. w S. (dalej jako "SFP" lub "Spółka") o udostępnienie m.in. informacji o wysokości wynagrodzeń zasadniczych M. D., wypłaconych w kolejnych miesiącach 2015 r.
SFP decyzją nr [...] z [...] czerwca 2015 r., odmówiła udostępnienia wnioskowanej informacji natomiast decyzją nr [...] z [...] sierpnia 2015 r. utrzymała w mocy decyzję nr [...]. Od decyzji nr [...] wnioskodawca złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który wyrokiem z 28 stycznia 2016 r. w sprawie pod sygn. akt II SA/Sz 1199/15 - uchylił obie ww. decyzje. W uzasadnieniu wyroku, Sąd wskazał, że SFP nie określiła szczegółowo, jaki jest zakres obowiązków M. D., co uniemożliwia Sądowi dokonanie kontroli zasadności odmowy udzielenia informacji publicznej w żądanym przez wnioskodawcę zakresie.
W przedmiotowej sprawie, po ponownym przeprowadzeniu postępowania w zakresie wskazanym przez Sąd ustalono, że zastosowanie do stanu faktycznego znajduje przepis art. 5 ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2015 r., poz. 2058 ze zm. - dalej jako "u.d.i.p."). W ocenie SFP przekazanie żądanych informacji nie znajduje żadnego oparcia w treści obowiązku, który można by wyinterpretować z przepisu art. 5 ust. 2 u.d.i.p. Przepis ten wyłącza ochronę tylko co do informacji będących w ścisłym związku z pełnieniem funkcji publicznych. W ocenie SFP w przedmiotowym stanie faktycznym, taka przesłanka nie zachodzi. Spółka podkreśliła, że M. D. był zatrudniony w SFP na stanowisku głównego specjalisty ds. finansowania wspólnot mieszkaniowych oraz pożyczek dla MSP. Nie dysponował on jednak nigdy wpływem na podejmowanie decyzji co do wydatkowania środków publicznych w SFP, jak i nie posiadał - w całym okresie zatrudnienia - żadnych pełnomocnictw do reprezentowania SFP wobec osób czy podmiotów trzecich, prowadzenia spraw spółki, składania czy odbierania oświadczeń woli, jak i do podpisywania żadnych dokumentów dotyczących SFP. Do jego zakresu obowiązków wchodziły czynności związane z przygotowaniem dla komisji pożyczkowej (która jest ciałem wyłącznie o charakterze doradczym Zarządu SFP sp. z o.o.) i Zarządu SFP sp. z o.o. informacji i dokumentów (projektów) oraz czynności techniczne, żadna z tych czynności - w ramach stosunku pracy M. D. - nie była związana z - choćby wąsko rozumianym - zakresem kompetencji decyzyjnej w ramach SFP i nie skutkowała zaciągnięciem zobowiązania przez SFP czy zwolnieniem z takiego zobowiązania kontrahenta spółki, jak i nie powodowała wydatkowania środków publicznych, bowiem M. D. nie podpisywał żadnych dokumentów tego rodzaju ani nie składał żadnych oświadczeń woli, a jedynie przekazywał informacje i projekty dokumentów do komisji pożyczkowej oraz Zarządu SFP.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty