Wyrok NSA z dnia 4 marca 2020 r., sygn. I OSK 2167/19
Istotne naruszenie prawa skutkujące nieważnością uchwały (zarządzenia) organu gminy na gruncie art. 91 ust. 1 u.s.g., to naruszenie: przepisów wyznaczających kompetencję do podejmowania uchwał; podstawy prawnej podejmowania uchwał; przepisów prawa ustrojowego; przepisów prawa materialnego; przepisów regulujących procedurę podejmowania uchwał.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie NSA Mirosław Wincenciak del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Weiher po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 14 maja 2019 r. sygn. akt II SA/Op 153/19 w sprawie ze skargi Gminy K. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 14 maja 2019r. sygn. akt II SA/Op 153/19 oddalił skargę Gminy K. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2019r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego przez dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Rada Miasta K. działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2018r. poz. 994 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływana jako: "u.s.g.", oraz art. 52 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017r. poz. 2203 ze zm.), dalej w uzasadnieniu przywoływana jako: "u.f.z.o.", podjęła w dniu [...] stycznia 2019r. uchwałę Nr [...], zmieniającą uchwałę Rady Miasta K. z dnia [...] lipca 2018r. Nr [...], w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego przez dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę. Dokonana zmiana, dotyczyła § 5 uchwały zmienianej, któremu nadano następujące brzmienie: z uwagi na występowanie w rodzinie dziecka szczególnych okoliczności, takich jak: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, dyrektor przedszkola, w porozumieniu z organem prowadzącym przedszkole może dokonać zwolnienia z opłaty, o której mowa w § 2 uchwały zmienianej (§ 1 uchwały zmieniającej); wykonanie uchwały powierzono Prezydentowi Miasta K. (§ 2 uchwały zmieniającej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty