28.10.2020

Wyrok NSA z dnia 28 października 2020 r., sygn. I GSK 306/18

Środki unijne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach (spr.) Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń po rozpoznaniu w dniu 28 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 maja 2017 r. sygn. akt V SA/Wa 1795/16 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. w W. na decyzję Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 30 maja 2017 r., sygn. akt V SA/Wa 1795/16, po rozpoznaniu skargi A. Sp. z o.o. w W. na decyzję Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (dalej: organ) z [...] kwietnia 2016 r. w przedmiocie odmowy wypłaty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w punkcie pierwszym uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymującą nią w mocy decyzję Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z dnia [...] sierpnia 2015 r. oraz umarzył postępowanie, w punkcie drugim zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

Spółka złożyła skargę kasacyjną wnosząc o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd I instancji oraz o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Skargę kasacyjną oparto na obu podstawach kasacyjnych przewidzianych w art. 174 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, dalej: p.p.s.a.) zarzucając:

I. naruszenie przepisów postępowania, które to naruszenie miało istotny wpływ na wynik sprawy, mianowicie:

- art. 145 § 3 p.p.s.a., art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) art. 1 p.p.s.a., art. 3 § 1 i 2 p.p.s.a. w zw. z art. 105 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, dalej: k.p.a.) przez błędne zastosowanie i przyjęcie, że stan faktyczny sprawy uzasadniał twierdzenie, że Spółka mogła skutecznie cofnąć i skutecznie cofnęła złożony wniosek W-n-D w zakresie wypłaty dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników niepełnosprawnych za okres sprawozdawczy marzec 2015 r., a tym samym organ, a następczo WSA, zobowiązani byli do umorzenia postępowania wszczętego z urzędu w zakresie badania sytuacji ekonomicznej Spółki za ww. okres sprawozdawczy. Powyższe doprowadziło do zastosowania przez WSA art. 145 § 3 p.p.s.a. i po wydaniu wyroku uchylającego zaskarżoną decyzję oraz utrzymującą ją w mocy decyzję PFRON, umorzenie postępowania administracyjnego. W ocenie skarżącej błędnie ustalony stan faktyczny sprawy (błędna ocena przez WSA, że pismo strony z dnia [...] lutego 2016 r. stanowiło skuteczne cofnięcie złożonego [...] kwietnia 2015 r. wniosku W-n-D za okres sprawozdawczy marzec 2015 r., jak również błędne założenie, że na skutek błędnych działań PFRON/MRPiPS w zakresie wykładni przesłanek określonych w art. 2 pkt 18 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (dalej rozporządzenie 651/2014) w związku z art. 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia 651/2014 (dalej załącznik nr 1 do rozporządzenia 651/2014), cofnięcie takowe byłoby skuteczne z uwagi na brak sprzeczności takowego działania z interesem społecznym. Powyższe doprowadziło do błędnego uznanie przez WSA, że niewłaściwe działanie i informowanie skarżącej na etapie prowadzonego postępowania administracyjnego co do przesłanek badania sytuacji ekonomicznej podane przez PFRON/MRPiPS (zaprzeczenie działania organów administracji w granicach prawa, zatem w granicach praworządności) uzasadnia twierdzenie, że umorzenie postępowania jest możliwe z faktycznego i prawnego punktu widzenia,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty